Traficul, prețul carburanților și locurile de parcare fac ca piața scuterelor, motoretelor și motocicletelor de mică cilindree să urce exponențial și în România. În marile orașe din Europa, unde este practic imposibil să redesenezi noi artere, Roma, Florența, Lisabona etc vehiculele pe două roți de mică ciliendree sunt singura variantă. În orașele sistematizate bicicleta este opțiunea perfectă, dar nu este cazul Bucureștilor, Clujului sau Iașului.
În 2024, am avut o creştere a vânzărilor cu 53% faţă de anul precedent. Ca să scape de aglomeraţie, mulţi şoferi care au permis categoria B şi-au cumpărat scutere cu motor sub 125 de centimetri cubi. De altfel, acest segment de mică putere a reprezentat o treime din vehiculele cu două roţi înmatriculate anul trecut, consemnează Observator.
„Sunt noutăţi, sunt modele care se văd pentru prima dată în România. Dacă discutăm de 2000, 3000, 4000 de motociclete vândute pe an, acum am ajuns la 10.000 de motociclete, iar creşterea este exponenţială”, spune Răzvan Pavel, preşedinte Asociaţia Moto ADN.
Cele mai vândute modele au fost cele produse de Honda, CFMoto, Yamaha, BMW și KTM, potrivit datelor oficiale. Şi programul Rabla Moto este tot mai căutat. Un vehicul pe două roți electric poate ajunge până la 13.000 de lei.
„Finanţăm motociclete şi termice şi electrice, aşa cum o să facem şi anl acesta, aproximativ 9000 de unităţi din 2020 încoace prin programele Rabla şi ne dorim din ce în ce mai multe”, spune Mihai Drăgan, director de comunicare Ministerul Mediului.
Comunitatea moto din România are mai multe cereri pe care doreşte să le transforme în proiecte legislative.
„De exemplu, să permită motocicliştilor să conducă pe benzile de autobuz. Este un lucru care se întâmplă în mai multe oraşe din afară. Mai multe parcări pentru motociclete, campanii de conştientizare pentru ceilaţi şoferi”, explică Ionuţ Moşteanu.
Imprudenţa motocicliştilor şi neatenţia şoferilor de autoturisme au contribuit la creşterea numărului accidentelor rutiere în care acest tip de vehicule sunt implicate. Doar anul trecut, 87 de oameni şi-au pierdut viaţa şi 285 au fost grav răniţi.
„Şi noi ca motociclişti trebuie să fim mult mai preventivi. Pentru că nu suntem foarte vizibili în primul rând”, spune un motociclist, pentru Oservator.