Prima pagină » Actualitate » Dumitru Dragomir: „Ceaușescu nu mai trăia un an!” Cea mai bună soluție politică? Cristela!

Dumitru Dragomir: „Ceaușescu nu mai trăia un an!” Cea mai bună soluție politică? Cristela!

La emisiunea „Dan Diaconescu Direct” a fost invitat Dumitru Dragomir, fost fotbalist, patron de club de fotbal și om politic român. Acesta a discutat cu Dan Diaconescu despre ultimele zile ale regimului Ceaușescu, starea de sănătate a dictatorului și scenariile alternative care ar fi putut schimba cursul istoriei. Dragomir susține că Nicolae Ceaușescu nu mai avea mult de trăit și că puterea ar fi trecut în mâinile lui Nicu Ceaușescu, însă totul ar fi fost în zadar. Urmăriți aici emisiunea integrală.

Dumitru Dragomir afirmă că regimul comunist ar fi căzut oricum, deoarece Nicolae Ceaușescu era într-o stare de sănătate deplorabilă și nu mai avea mult de trăit.

„Ceaușescu nu mai trăia un an de zile, era praf, făcut praf. Reține ce spun. Îl țineau doar cu medicamente, cu regim strict, dar nu mai avea nicio șansă. Se aștepta să moară și el, și familia, și toată lumea de lângă el. Nu mai era vorba de Revoluție, era pur și simplu o chestiune de timp.” spune Dragomir.

Dumitru Dragomir: „Nicu ar fi preluat conducerea”

În viziunea lui Dragomir, dacă Nicolae Ceaușescu ar fi murit din cauze naturale, puterea ar fi trecut în mâinile fiului său, Nicu Ceaușescu.

„Cred că Nicu ar fi fost cel care ar fi preluat conducerea, nu Elena. Nicu era un tip deștept, avea o altă viziune, nu era ca tatăl lui. Mulți îl critică, dar întrebarea e: au fost alții mai buni? Pentru că țara arăta altfel atunci. Spuneți voi ce-au făcut alții mai bine după?” spune fostul oficial din fotbal.

„Cea mai mare greșeală a fost să nu o propulseze pe Cristela”

Schimbând subiectul, Dragomir a vorbit și despre actuala scenă politică, afirmând că liderii de dreapta au ratat o mare oportunitate de a o promova pe o figură importantă.

„Greșeala mare a lui Georgescu a fost că nu a propulsat-o pe doamna Cristela. O femeie isteață, vorbește trei limbi străine, a fost lângă el peste tot și știa foarte multe lucruri. Eu am făcut o glumă și m-a sunat Florin Zamfirescu, că ce mișto fac eu de Cristela, dar n-am avut nicio intenție de răutate. E o femeie pregătită și putea fi o variantă mult mai bună decât alții.” spune Dragomir.

„Cea mai bună soluție era doamna Cristela”

În ceea ce privește viitorul politic al României, Dumitru Dragomir susține că George Simion rămâne una dintre cele mai bune soluții pentru conducerea țării. Declarațiile lui Dragomir continuă să provoace controverse, fie că vorbim despre trecutul regimului Ceaușescu, fie despre viitorul politic al României.

„Cea mai bună soluție era doamna Cristela. Și pe locul doi Simion.” conchide acesta.

Citește și:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PUTIN și Trump, convorbire de 90 de minute. Ce au discutat
Digi24
Putin l-a sunat pe Trump de Ziua Americii. Ce au vorbit cei doi timp de o oră și jumătate
Cancan.ro
Alertă la granița României! Avioanele de vânătoare au decolat de urgență
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Ne va distruge inteligența artificială? Ion Stoica, românul care controlează infrastructura AI globală, dărâmă mitul apocalipsei
Mediafax
TRUMP, în centrul atenției la summitul NATO. Ce STRATEGIE are Rutte
Click
Dieta care îl ține pe Leo Messi în formă la 39 de ani. Ce se găsește zilnic în farfuria lui și la ce alimente a renunțat
Digi24
„Marea barieră de foc” vs. „inima întunecată” a Eurasiei: Pe unde trece linia frontului în războiul pentru următoarea ordine mondială
Cancan.ro
Câți lei primește un profesor supraveghetor la Bacalaureat 2026, pe zi
Ce se întâmplă doctore
Cum arată vila de lux în care locuiesc Adelina Pestrițu și Virgil Șteblea! Cum au văzut-o au și achiziționat-o: „Le are pe toate”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
O stație de autobuz în formă de sardină pusă pe frigăruie va costa 1,5 milioane de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Moleculele de pe o aripă perfect conservată dezvăluie dieta pterozaurilor