Prima pagină » Știri externe » Prințul Harry a mers într-o vizită neanunțată în Ucraina. Fiul regelui Charles a vorbit cu victime ale războiului

Prințul Harry a mers într-o vizită neanunțată în Ucraina. Fiul regelui Charles a vorbit cu victime ale războiului

Prințul Harry, fiul mai mic al regelui Charles al Marii Britanii, s-a întâlnit joi cu victime ale războiului din Ucraina, informează BBC.

Acesta a vizitat o clinică de reabilitare a personalului militar și a civililor răniți. Prințul Harry a vizitat Centrul Superhumans, în orașul de Liov, acolo unde a vorbit cu pacienții și personalul.

El a fost însoțit de un grup de la Fundația Invictus, inclusiv de patru veterani care trecuseră printr-o reabilitare similară. Liovul a fost adesea vizat de atacuri cu rachete rusești, iar vizita nu a fost anunțată decât după ce prințul a plecat din țară, arată sursa citată.

Prințul Harry, care a servit timp de zece ani în armata britanică, a fondat Jocurile Invictus în 2014 pentru veteranii răniți, pentru ca aceștia să aibă posibilitatea să concureze la evenimente sportive. Vizita acestuia a fost pentru a analiza serviciile de sprijin și reabilitare oferite într-o țară care se confruntă cu un război activ, a spus un purtător de cuvânt al ducelui de Sussex.

În timpul vizitei, prințul s-a întâlnit cu pacienți și profesioniști din domeniul medical, pe lângă ministrul ucrainean al Veteranilor, Natalia Kalmykova.

Clinica le oferă victimelor gratuit ajutor psihologic, chirurgie reconstructivă și protezare, mai arată BBC. Rob Owen, directorul executiv al Invictus Games Foundation, a declarat că Ucraina a fost „o parte vitală” a fundației.

„Această vizită la organizația de caritate Superhumans din Ucraina subliniază angajamentul extins al Fundației Invictus Games de a sprijini recuperarea și reabilitarea personalului de serviciu și a veteranilor răniți și bolnavi, chiar și în cele mai dificile situații”, a spus el.

CITEȘTE ȘI:

Lavrov: Rusia nu va reveni la granițele din 1991 pentru nimic în lume. „Donald Trump știe că Zelenski urăște Rusia”

The Telegraph: Marea Britanie ia în considerare desfășurarea de trupe în Ucraina pe o perioadă de CINCI ani

Sursă imagini: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Disensiuni între doi ambasadori „aliați” acreditați la București: „Are o doză extrem de mare de vanitate”