Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „Nu este nicio putere, în afară de SUA, care să scoată Rusia din Ucraina”

Dan Dungaciu: „Nu este nicio putere, în afară de SUA, care să scoată Rusia din Ucraina”

Într-o ediție transmisă live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă Show”, prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician, a vorbit despre situația militară din Ucraina, analizând perspectivele de viitor și evidențiind limitele implicării europene în conflict. Potrivit acestuia, ideea că Rusia poate fi înfrântă fără sprijin american este o iluzie periculoasă. Urmărește aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă. 

Dan Dungaciu: „Nu este nicio putere, în afară de SUA, care să scoată Rusia din Ucraina”

Analistul a subliniat că, deși ne aflăm la ani distanță de momentul anexării Crimeei, pozițiile pe teren nu s-au schimbat semnificativ, în ciuda eforturilor uriașe ale administrației americane conduse de Joe Biden.

„Nu suntem în momentul zero, suntem după o ocupație a Crimeei care durează din 2014. Pe ruși nu poți să-i scoți nu doar din Crimea și n-ai putut să-i nu și din celelalte, mă rog, zone oblasturi pe care le ocupă, nu pe toate integral. Deci 20% din Ucraina o ocupă”, afirmă Dungaciu.

Dungaciu atrage atenția că nici sprijinul masiv american nu a reușit să recupereze aceste teritorii, iar ideea că acest lucru s-ar putea face doar cu ajutor european este complet nerealistă:

„N-ai reușit să-i scoți de acolo în 3 ani de zile, cu tot sprijinul militar al aministrației Biden, care a fost masiv, fără precedent, și Ucraina încă mai rezistă militar, în special pentru că ajutorul din finanțat și contractat de Biden încă merge.”, explică el.

„Te-au încurcat americanii?” – o premisă falsă și riscantă

Dungaciu ironizează indirect logica celor care cred că, fără ajutorul american, Europa va putea învinge Rusia:

„Consecința din teitoriu este că americanii te-au încurcat, deci te-au încurcat 3 ani de zile și atun faci tu foarte bine cu ajutorul european, Ucraina și Europa împotriva Federației Ruse, ceea ce este o nebunie.”, afirmă Dungaciu.

„Ce facem după ce respingem planul?” – criza de viziune a Uniunii Europene

Pe lângă dimensiunea militară, Dungaciu a pus în discuție și lipsa unui „proiect pozitiv” clar din partea Uniunii Europene în ceea ce privește Ucraina. Respingerea planului american nu este suficientă – trebuie propusă o alternativă viabilă:

„Care este proiectul pozitiv al Uniunii Europene apropo de ce se întâmplă în Ucraina? Adică bun, nu re-respingem acest plan, ce facem după aceea? Deci care e proiectul pozitiv? Ce avem noi de făcut? În afară de a respinge doar proiectele sau propunere americane?”, ridică Dungaciu întrebarea.

„Film cu proști”: despre iluzia intervenției europene directe

Ideea că Franța sau Marea Britanie vor trimite trupe în Ucraina este, în opinia lui Dungaciu, o fantezie periculoasă, fără susținere în realitatea militară și logistică:

„Ce face Europa? Acolo se duce Europa cu trupe, luptă? Hai să trecem peste toate discuțiile astea, că vine Franța și Marea Britanie. O să intre în foc, ce o să facă aceste trupe? Care e proiectul pozitiv? Că asta e nebunia. Filmul cu proști nu ține doar de povestea pe care am discutat-o. Partea a 2-a este bun, care e proiectul, ce propun acești oameni?”, conchide Dungaciu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Iubita lui Cristiano Ronaldo, în costum de baie în vacanța din Golful Persic
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Iată cum căsătoria te poate feri de obezitate!