Prima pagină » Actualitate » Victor Ponta: „Îmi doresc ca imediat după primirea mandatului să merg în SUA la Mar-a-Lago, nu la Washington”

Victor Ponta: „Îmi doresc ca imediat după primirea mandatului să merg în SUA la Mar-a-Lago, nu la Washington”

Victor Ponta a venit în platoul România TV unde a vorbit despre ce anume va face dacă va ajunge în fruntea țării. El a spus că are două obiective majore în minte:

„Haideți să vă spun foarte direct ce va face Victor Ponta dacă ajunge președintele țării. Probabil că prima vizită o voi face la Chișinău pentru că eu consider că Moldova este tot România, pe partea cealaltă a Prutului trăiesc tot români. Dar, relația cu SUA este singura garanție militară absolută pentru România. Din păcate, celelalte țări europene, sigur, sunt importante, Franța, Germania, Marea Britanie, dar niciuna nu ne poate garanta securitatea. Eu folosesc o expresie poate un pic prea puțin colocvială: lui Putin nu-i e frică decât de Trump. Nu-i e frică de Ursula Von Der Leyen, nu-i e frică de Macron, nici de Zelenski, nici de Bolojan.

Motiv pentru care, ca președinte al României, îmi voi folosi relațiile personale pe care le-am dezvoltat, pentru că administrația Trump lucrează bilateral și pe relații personale, nu lucrează prin ambasadori, nu lucrează prin Bruxelles. Azi, de exemplu, s-a întâmplat altceva, ce s-a relatat mai puțin, unul dintre candidații la funcția de președinte al Poloniei a fost la Casa Albă, fără să fie președinte. Îmi doresc ca imediat după primirea mandatului să merg în SUA și nu vă ascund faptul că aș vrea să merg din nou la Mar-a-Lago, nu la Washington, pentru că am putut să văd în mod direct că președintele Trump, acolo la Mar-a-Lago e mult mai dispus să te asculte și am două obiective cu care mă duc și cu care sunt deja pregătit.

Primul obiectiv: domnul președinte, jucați foarte bine golf, sunteți foarte bun, îl laud, dar știți, la Mihail Kogălniceanu avem o bază militară în care sunt acum în jur de 1700 de militari americani, noi, România, suntem dispuși, și vă garantez acest lucru, să investim în următorii cinci ani cinci miliarde de euro din bugetul nostru dacă și dumneavoastră, Statele Unite, transferați din Germania sau de unde vreți să retrageți la Mihail Kogălniceanu și faceți the largest, the greatest, cunosc limbajul, am zis că vorbesc trumpeză, nu doar engleză în timpul meciului de golf. Acesta este primul obiectiv, sunt convins că mi-l pot atinge.

Al doilea obiectiv e micuț, dar e important pentru noi, pentru Donald Trump nu este important, să-i spun: domnul președinte, știți, ne-ați pus pe noi pe o listă greșită, aia cu Visa Waiver, să mai așteptăm. Nu e corect, pentru că nu aveți nicio problemă cu românii, nu aveți probleme de migrație, dimpotrivă, la dumneavoastră aici la Mar a Lago jumătate-s români.”, a porecizat Victor Ponta la România TV.

CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nu mai este o PRIORITATE”. Președintele unei țări din NATO schimbă direcția privind aderarea la UE
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
România și alte 6 țări cer ajutorul Bruxelles-ului pentru turism. „Umbra” războiului din Ucraina ține vizitatorii și investițiile departe
Click
Situație neașteptată pentru o familie de români aflată în vacanță în Grecia. „Stăm cu mașina în casă”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Cum va fi vremea în ultimele două săptămâni de vară?