Prima pagină » Știri politice » Lucian Romașcanu: „PSD nu dictează votul, dar rămâne pro-european. Alegătorii decid singuri”

Lucian Romașcanu: „PSD nu dictează votul, dar rămâne pro-european. Alegătorii decid singuri”

Cristina Corpaci
Lucian Romașcanu:

Președintele CJ Buzău, Lucian Romașcanu, a declarat că decizia Partidului Social Democrat de a nu oferi o recomandare explicită de vot în turul al doilea al alegerilor reflectă o încredere în discernământul alegătorilor și o adaptare la realitățile politice actuale.

„Simpatizanții partidelor politice pot fi convinși, dar nu mai pot fi mânați în vreo direcție. Măcar atât am învățat din lecțiile recente”, a transmis Romașcanu într-un mesaj public, preluat de Mediafax.

 

Politicianul a subliniat că opțiunea PSD de a nu indica o direcție de vot nu implică o schimbare de poziționare geopolitică. Potrivit lui Romașcanu, formațiunea „rămâne pro-europeană și pro-euroatlantică”, iar istoria PSD, inclusiv rolul în integrarea României în NATO și UE, confirmă această direcție.

Romașcanu a menționat, de asemenea, că rezultatele primului tur arată clar că „nu mai există o minimă posibilitate a partidelor de a influența decisiv votul românilor”.

„Orice dezbatere despre cât de importantă sau nu este olimpiada de matematică este inutilă în acest moment. Aici suntem, de aici mergem mai departe în Europa. La București, Paris, Londra Madrid suntem români în Europa, să nu uităm asta chiar și când ne e greu pe acolo. Era mai bine la Moscova, Vladivostok sau Rostov pe Don? Sunt convins că nu, cu tot respectul pentru cultura rusă”, opinează social-democratul.

În încheiere, Lucian Romașcanu a făcut apel la participare în turul al doilea al alegerilor, programat pentru 18 mai, exprimându-și dorința ca „mai mulți români să vină la vot, nu doar să privească de pe margine”.

Mesajul, însoțit de reflecții personale, nu conține un îndemn politic explicit, ci pledoarii pentru continuarea parcursului european și pentru unitate, indiferent de opțiunile electorale.

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bogdan Ivan: Rafinăria Petrotel ar putea să fie redeschisă în 45 de zile, după ce România a obținut derogări din partea SUA de la aplicarea sancțiunilor
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Câți bani a primit un șofer Uber din București, pentru o cursă de 785 lei, în a doua zi de Paște
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Ucrainenii ar fi lansat de două ori purtători de rachete în spațiu. Tehnologia ar putea avea aplicații anti-rachetă, inclusiv împotriva sistemului Oreșnik
Mediafax
Trump reacționează la înfrângerea suferită de Viktor Orban: Era prietenul meu, dar nu au fost alegerile mele
Click
Cine sunt suspecții judecați pentru furtul tezaurului dacic. Înțelegerea șocantă făcută de autoritățile olandeze cu hoții
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Cum s-a produs accidentul de Paște din Snagov. Ce greșeală fatală a comis Mihai, șoferul BMW-ului
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Video | O femeie a vrut să-și prindă soțul în flagrant și a făcut un gest nebunesc în trafic
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Un nou crater pe Lună, cu un diametru de 225 de metri, a fost fotografiat cu o sondă NASA