Prima pagină » Știri externe » Camera Reprezentanților a adoptat proiectul fiscal, dar programul propus de TRUMP va întâmpina dificultăți în Senatul SUA

Camera Reprezentanților a adoptat proiectul fiscal, dar programul propus de TRUMP va întâmpina dificultăți în Senatul SUA

Camera Reprezentanților din Statele Unite a adoptat, joi, proiectul de lege propus de președintele Donald Trump privind reducerile masive de taxe și stimularea investițiilor.

”Au fost 215 voturi în favoarea proiectului și 214 voturi împotrivă. Proiectul este adoptat la diferență de un vot”, a declarat Mike Johnson, președintele Camerei Reprezentanților.

Proiectul – denumit “O Lege Majoră Frumoasă” (”One Big Beautiful Bill Act”) – extinde reducerile de taxe pe care președintele Donald Trump a început să le aplice din 2017, suplimentează fondurile pentru securizarea frontierelor, pentru deportarea imigranților și pentru prioritățile în materie de securitate națională, precum și pentru Programul de servicii de sănătate Medicaid. De asemenea, sunt reduse stimulentele pentru energie ecologică, iar plafonul de îndatorare suverană a Statelor Unite este ridicat cu 4.000 de miliarde de dolari, potrivit publicației The Hill.

“Nu este nimic ușor în Congres, mai ales când avem o majoritate la limită, dar va trebui să adoptăm acest plan”, afirma Mike Johnson marți, pe fondul disensiunilor din Partidul Republican.

În pofida victoriei de joi, Mike Johnson și Donald Trump vor întâmpina dificultăți în Senat, unde vor apărea noi dispute în cadrul Partidului Republican.

Opoziția reprezentată de Partidul Democrat contestă vehement reducerile de cheltuieli guvernamentale și încearcă să se poziționeze favorabil înaintea alegerilor legislative intermediare din 2026.

“Această schemă de fraudare adoptată de Partidul Republican va forța aproape 14 milioane de oameni să piardă asigurările medicale. Se vor închide spitale, aziluri și vor muri oameni în toate districtele”, a acuzat Hakeem Jeffries, liderul grupului minoritar democrat din Camera Reprezentanților.

Marți, Donald Trump a lansat un apel la unitate în cadrul Partidului Democrat.

”Avem o economie care funcționează foarte bine. Am atras investiții de 5.100 de miliarde de dolari din Orientul Mijlociu, vor face investiții chiar mai mari. cred că avem un partid foarte unit, Senatul face o treabă foarte bună și vom avea un proiect de lege care va fi adoptat, cu reduceri imense de taxe, cu multe stimulente și cu reduceri ale reglementărilor, eliminăm reglementările oribile”, a afirmat Donald Trump.

Foto: Profimedia

Video: C-Span

Citește și:

VIDEO Germania observă semnale FAVORABILE depășirii disputelor comerciale cu SUA /Ministrul german de Finanțe a fost invitat la Washington

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Noua eră a secetei: râurile din Europa care au secat pentru prima dată