Prima pagină » Știri politice » Sorin Grindeanu: „Avem linii roșii peste care nu putem trece/ Apreciez deschiderea pe care noul președinte o arată”

Sorin Grindeanu: „Avem linii roșii peste care nu putem trece/ Apreciez deschiderea pe care noul președinte o arată”

Cristina Corpaci

Sorin Grindeanu, președintele interimar al PSD, a vorbit la Observator despre liniile roșii peste care partidul său nu va putea să treacă în cazul susținerii noului Guvern. „Sper să se desfășoare următoarele săptămâni când se va lua decizia de o viitoare eventuală nouă coaliție, de prim-ministru, de guvern, de opoziție, de putere, de ceea ce discută toată lumea.”, a declarat Grindeanu. 

Întrebat de ce nu merge cu un mandat să ceară anumite lucruri la negocierile pentru intrarea la guvernare, Sorin Grindeanu a spus că: „N-am spus că lăsăm totul, am spus chiar în întâlnirile pe care le-am avut că avem linii roșii peste care nu putem să trecem, dar e normal să vedem care e viziunea noului președinte în detaliu. Să discutăm foarte mult despre aceste lucruri și după aceea să le prezint colegilor mei să luăm decizia în cunoștință de cauză. Asta este abordarea.”

„Sigur că suntem cel mai mare partid din Parlament. Sigur că și colegii mei, unii dintre ei, au ținut să sublinieze acest lucru și mă bucură faptul că și-au intrat în acel dispozitiv, dacă vreți, de bătălie politică, în sensul bun al cuvântului. Nu vreau să fiu înțeles greșit, fiindcă nu vreau să intrăm într-o zonă de bătălie politică electorală, ci pe argumente. Și da, pe proiecte, pe argumente, pe programe. Sper să se desfășoare următoarele săptămâni când se va lua decizia de o viitoare eventuală nouă coaliție, de prim-ministru, de guvern, de opoziție, de putere, de ceea ce discută toată lumea”, a mai continuat președintele interimar al PSD.

 

Cât despre invitația lui Nicușor Dan ca PSD să intre la guvernare, Sorin Grindeanu a declarat că: „Eu apreciez deschiderea pe care noul președinte o arată, am înțeles și din campania electorală, nu doar acum, că dânsul își dorește și își dorea și atunci și spunea o majoritate pro-europeană. Da, asta nu înseamnă că anumite lucruri de care aminteam, și anume acele linii roși și noi le putem trece așa foarte ușor și am să vă dau un exemplu: noi nu putem să fim de acord vreodată cu subfinanțare autorităților locale, noi în acești 3 ani, noi și ceilalți colegi din coaliția de guvernare, că PSD-ul n-a guvernat singur, a fost împreună cu PNL-ul în toată această perioadă și parțial și cu UDMR.”

„În acești ani noi am finanțat foarte multe proiecte locale, PNDL sau Anghel Saligny. Sunt proiecte de care comunitățile locale au nevoie dacă vom vedea o abordare de tipul acesta. Sigur nu suntem parteneri în așa ceva. Doi: Vă povestesc sau vă spun lucruri din postura de ministru al transporturilor. Să știți că aproape 400 de kilometri de autostradă s-au făcut cu ajutorul unor sume importante, fie ele de la bugetul de stat, dar mai ales fonduri europene. Nu mi-aș dori ca în anii viitori să văd o reducere a investițiilor pe proiectele mari de infrastructură. E o altă linie roșie. De asemenea, n-aș vrea să intrăm într-o zonă prin care să reducem prin măsuri fiscale veniturile românilor. Aceștia ani, oricât de mult se vorbește acuma de partea negativă, acești ani veniturile românilor au crescut cel mai mult. Aproape 80% mai mult a crescut pensia medie, cu 75% mai mult salariu minim, cu peste 50% salariu mediu. Nu vreau să discutăm de reduceri de venituri. V-am dat trei exemple de linii roșii peste care mi-ar fi nu doar mie, ci tuturor, foarte greu să trecem.”, a mai spus Grindeanu.

CITIȚI ȘI:

Nicușor DAN: „Este în interesul național al României ca în acest moment să aibă un GUVERN sprijinit de o majoritate parlamentară”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
Turistă mexicană, șocată de cum arată WC-urile trenurilor din România. Cum a reacționat când a deschis ușa
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Averile ascunse ale celor mai bogați oameni ai planetei. Ce dezvăluie un nou raport?