Prima pagină » Actualitate » Victor Negrescu, după decizia CCR privind declarațiile de avere: „REGRETABILĂ, accesul cetăţenilor şi al presei la informaţii este esenţial”

Victor Negrescu, după decizia CCR privind declarațiile de avere: „REGRETABILĂ, accesul cetăţenilor şi al presei la informaţii este esenţial”

Victor Negrescu, după decizia CCR privind declarațiile de avere: „REGRETABILĂ, accesul cetăţenilor şi al presei la informaţii este esenţial”

Curtea Constituțională a României (CCR) a decis – joi, 29 mai 2025 – că declarațiile de avere și de interese nu trebuie să includă bunurile și veniturilor soților și copiilor. Totodată, judecătorii CCR au declarat neconstituțional și articolul care prevede publicarea declarațiilor de avere.

Decizia CCR nu poate fi atacată, fiind definitivă și obligatorie.

Această decizie ar urma să blocheze publicarea declarațiilor de avere (necesare pentru a verifica sursele de venit/averile persoanelor din funcții publice) pe site-ul ANI, dar să afecteze și dosare constituite în logica dobândirii averii ilicite de către persoane aflate în funcții publice. (mai multe detalii AICI)

Parlamentul României trebuie să analizeze rapid motivaţia Curţii Constituţionale”

După această decizie e CCR, europarlamentarul Victor Negrescu – vicepreşedinte al Parlamentului European – a scris pe pagina sa de socializare că este un „regretabilă”.

În același timp, Victor Negrescu a precizat că Parlamentul României ar trebui să analizeze „rapid” motivația Curții Constituționale a României.

„În calitate de vicepreşedinte al Parlamentului European responsabil de transparenţă şi lupta împotriva corupţiei consider că decizia Curţii Constituţionale privind declaraţiile de avere şi de interese este regretabilă. Accesul cetăţenilor şi al presei la informaţii este esenţial pentru încrederea în democraţie. Parlamentul României trebuie să analizeze rapid motivaţia Curţii Constituţionale şi să acţioneze cu celeritate pentru a asigura toate principiile de transparenţă şi integritate”, a scris europarlamentarul Victor Negrescu.

Publicarea declarațiilor de avere și a declarațiilor de interese nu încalcă dreptul la viață privată

Reprezentanții Agenției Naționale de Integritate (ANI) au transmis, la rândul lor, că publicarea declarațiilor de avere și a declarațiilor de interese nu încalcă dreptul la viață privată, potrivit mai multor decizii ale Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO).

„Decizia CCR de astăzi poate conduce la anularea publicării declarațiilor de avere și de interese pe care Agenția le menține pe pagina sa de Internet, în raport cu argumentația Curții Constituționale. Portalul ANI numără astăzi peste 12 milioane de declarații publicate în baza art. 6 alin. (1) lit. d) și art. 12 alin. (6), articole care astăzi au fost declarate neconstituționale”s-a precizat în comunicatul ANI. (mai multe informații AICI)


Citește și:

Declarațiile de AVERE ale demnitarilor NU trebuie să includă bunurile și veniturile soților și copiilor. Decizia CCR, una definitivă și obligatorie

CCR dezbatere dacă declarațiile de AVERE ale demnitarilor trebuie să includă și bunurile și veniturile soților

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cum îi sprijinim pe cei care au pierdut pe cineva drag ori sunt la final de viață? Ghid empatic, bazat pe psihologie