Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Ion Cristoiu: „El are o problemă, nu are un sentimentul de GRIJĂ”

Ion Cristoiu: „El are o problemă, nu are un sentimentul de GRIJĂ”

Ion Cristoiu: „El are o problemă, nu are un sentimentul de grijă”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul a emisiunii „Ai aflat! cu Ionuț Cristache”, scriitorul și jurnalistul Ion Cristoiu a discutat despre modul de comunicare și acțiune al noului președinte, criticând, spune el, abordarea nejustificat de relaxată privind situația actuală a României.  Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Ionuț Cristache.

Ion Cristoiu spune despre Nicușor Dan, noul președinte, că prezintă o totală lipsă de grijă față de problemele cu care se confruntă România, atât la nivel economic, cât și în alte domenii.

„El are o problemă, nu are un sentiment care se numește grijă. Adică, de exemplu, eu, înainte de a pleca, m-am gândit, când mă scol, vine mașina, nu vine, el nu are. Deci, pentru el, deficitul bugetar nu e o grijă. Bă, o grijă! De-aia nici nu reușește să ne transmită. Pentru el este ca și cum ar zice, bă, ce mâncăm. Toți care discută cu el spun că au sentimentul că, chiar, n-are grijă”, spune Cristoiu.

Ion Cristoiu: „Noi trebuie să ne diminuăm așteptările în raport el”

În continuare, moderatorul susține că, în opinia sa, președintele nu ar fi, de fapt, lipsit de grijă, așa cum îl descrie invitatul, însă grijile acestuia ar fi diferite de cele ale electoratului. Ionuț Cristache afirmă că, atât în funcția de primar al Capitalei, cât și în cea de președinte, Nicușor Dan s-a concentrat pe lucrurile pe care el le consideră utile și necesare, fără a asculta cererile cetățenilor.

„Cred că preocupări are. Că nu sunt de dimensiunea, că nu sunt la tensiunea la care noi ne-am dori, că nu sunt, poate, în ritmul în care ne-am dori. Pentru noi, bucureștenii care trăim în București de ani de zile, sub mandatul lui Nicușor Dan, știm că lucrurile stau așa. Știm că, mai degrabă, noi ne ducem în lumea lui, decât el să vină în lumea noastră. El, știți foarte bine, cinci ani de zile a șurubărit la țevile alea, în timp ce nevoile orașului erau altele sau erau și în altă zonă. E în lumea lui. E vina noastră că noi ne-am redimensionat așteptările. Nicușor Dan e același ONG-ist care a ajuns primar și care a ajuns președinte. Noi trebuie să ne diminuăm așteptările în raport cu acest personaj, pentru că, ce să vedeți, e, cel puțin cinci ani, cârmuitorul nostru”, continuă Cristache.

 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Mesajul surprinzător al lui Friedrich Merz: „Nu le-aş recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la muncă”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Pactul Bolojan-Orban: Planul secret pentru reîntregirea PNL și eliminarea influenței PSD
Mediafax
Favorita la câștigarea Eurovisionului ar putea influența retragerea Israelului din concurs
Click
Cele mai norocoase și fericite zodii ale verii 2026. Li se schimbă viața în bine, destinul le surâde pe toate planurile, au parte de iubire, bani și reușite neașteptate
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină plătesc RCA diferit? Cât costă asigurarea auto în 2026 și care sunt tarifele de referință
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Știința statului jos: ce funcții ale scaunului chiar contează pentru spate și concentrare (P)