Prima pagină » Știri » Emil Hurezeanu face bilanțul repatrierilor. „La Teheran sunt 68 de persoane, iar în Israel 150 au solicitat repatrierea”

Emil Hurezeanu face bilanțul repatrierilor. „La Teheran sunt 68 de persoane, iar în Israel 150 au solicitat repatrierea”

Emil Hurezeanu a afirmat că în prezent, la Ambasada României din Teheran sunt 68 de persoane care vor să plece din Iran, iar în Israel peste 150 de persoane au solicitat să fie repatriate. La Ambasada României din Amman, 44 de cetăţeni români afectaţi de anularea unor zboruri continuă să primească sprijin, mai menționează ministrul interimar al Afacerilor Externe. 

„Am centralizat numărul de cetăţeni români care şi-au manifestat dorinţa de a părăsi imediat spaţiul. La Ambasada României din Teheran sunt 68 de persoane. Misiunea diplomatică menţine dialogul cu alte 30 de persoane. Se menţine dificultatea acordării de protecţie consulară cetăţenilor români din familii mixte din cauza restricţiilor impuse de partea azeră cetăţenilor iranieni. Deci, Azerbaidjanul nu primeşte cetăţenii cu dublă cetăţenie, una fiind cea românească, dacă a doua este iraniană. Aceştia nu pot părăsi deci Iranul către Azerbaidjan doar prin Turcia se face transferul lor. Este avută în vedere ruta terestră către Turcia prin punctul de trecere a frontierei de la Capicoi, în funcţie de evoluţiile de securitate”, a declarat Emil Hurezeanu, miercuri, la finalul şedinţei de Guvern.
Situaţia românilor din Israel care doresc să revină în ţară.
„La Ambasada României din Tel Aviv şi Oficiul de Reprezentare a României la Ramallah, au solicitat evacuare şi repatriere 119 de persoane. Misiunile menţin dialogul cu ceilalţi cetăţeni români care şi-au notificat prezenţa în acel spaţiu, un număr total de 279 de cetăţeni, conform celor mai recente date statistice furnizate în această dimineaţă la Ambasada României din Tel Aviv.
La Consulatul General din Haifa, 40 de persoane au fost evaluate ca fiind prioritare: femei, copii, persoane fără mijloace financiare, cazuri medicale pentru evacuare, repatriere. Se menţine în continuare legătura cu aceste persoane”, a explicat ministrul de externe.
Hurezeanu a menţionat că la Amman sunt 44 de români afectaţi de anularea unor zboruri.
„La Ambasada României din Amman, 44 de cetăţeni români afectaţi de anularea unor zboruri continuă să primească sprijin şi orientare din partea misiunii diplomatice în vederea identificării variantelor optime de părăsire a regatului Haşemit”, a explicat Emil Hurezeanu.
40 de cetăţeni români au fost repatriaţi din Israel cu ajutorul unui zbor organizat de autorităţile din Bulgaria.
El a adăugat că a propus crearea unui coridor umanitar cu concursul tuturor ţărilor membre UE.
„Am propus la Comitentul de Afaceri Externe Informal Virtual, care a avut loc ieri la Bruxelles, crearea unui coridor umanitar multinaţional cu concursul tuturor ţărilor membre ale Uniunii Europene. Propunerea fost acceptată deci în continuare în funcţie de derularea conflictului, care probabil va dura şi în următoarele zile şi ne temem chiar săptămâni, să funcţioneze aceste forme de colaborare pe o platformă europeană şi, în general, internaţională”, a declarat Emil Hurezeanu.
El a precizat că a propus în şedinţa de Guvern de miercuri un memorandum  care să creeze un cadru eficient pentru proceduri de evacuare a cetăţenilor români.
”Am supus în această ultimă şedinţă, probabil, a guvernului interimar, primului-ministru interimar domnului Predoiu, un memorandum care a fost acceptat, un memorandum al Ministerului Afacerilor Externe, care să creeze un cadru structurat şi simplificat, eficient de proceduri de evacuare şi repatriere asistată a cetăţenilor români, în funcţie de ceea ce se mai poate întâmpla. Şi aici sunt câteva lucruri de precizat. Există o lege privind activitatea consulară din 2019, am pornit de la reglementările acestei legi am propus şi alte lucruri noi. Mai întâi, organizarea unor zboruri dedicate în vederea evacuării cerţenilor români. Se poate zbura în mod diferit din Egipt, din Iordania. În anumite momente, Iordania îşi modifică orarul de accesare a spaţiului aerian, avioane mici, avioane mari, avioane militare, avioane civile, totul se va face în funcţie de posibilităţile la faţa loculu”, a mai transmis ministrul de externe.
El a mai anunţat că aeronave TAROM, dar şi militare sunt pregătite să repatrieze cetăţeni români din aceste zone de conflict.
”S-a deblocat un fond de 500.000 de lei pentru gestionarea crizelor pe parcursul anului 2025, toate sumele suplimentare şi ele vor exista pentru că e vorba de avioane civile sau militare care se pot deplasa în anumite situaţii într-una din ţările unde se adună un număr suficient de mare de cetăţeni români sau aparţinători care doresc să repatrieze, fondurile desigur vor fi mai mari şi vor fi virate din bugetul de stat, din fondul de rezervă. Aeronavele TAROM şi aeronavele militare ale Ministerului Apărării Naţionale sunt pregătite să intervină chiar în zilele imediat următoare. Din motive pe care le veţi înţelege imediat nu putem da informaţii privind aceste zboruri şi locurile de unde vor pleca cetăţenii români înaintea efectuării lor şi a sosirii oamenilor în siguranţă în ţară”, a mai afirmat Emil Hurezeanu.
CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolile de inimă ucid tot mai multe femei. Și lucrurile se vor înrăutăți
Digi24
Un primar avertizează că reforma lui Bolojan poate fi fentată. Care este trucul legal găsit de edili pentru a nu tăia posturi
Cancan.ro
Cine este Lăcrămioara, iubita lui Florin Prunea? Deși nu a divorțat, Hanțu se afișează cu femeia în vârstă de 50 de ani
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Cât costă o garsonieră de 11 metri pătrați din Cluj-Napoca: are baia pe casa scării
Mediafax
UNJR îi cere președintelui Nicușor Dan să retrimită în Parlament legea privind pensiile magistraților. Acuzații pentru premierul Ilie Bolojan
Click
Cum se gătesc oladiile, preferatele Annei Lesko. Preparatul este de origine rusească și te va face să te lingi pe degete
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Ruxandra Luca a fost PĂRĂSITĂ de iubitul chirurg! Încă o lovitură, după ce Antena 1 S-A DEZIS de ea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum fosta iubită a lui Ioan Neculaie, fostul patron de la FC Brașov! A dispărut din lumina reflectoarelor, dar nu a renunțat la pozele incendiare: „Am luat așa o pauză”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Forțe cosmice bizare, detectate pe o planetă din apropiere!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Este adevărat că urechelnițele intră în urechile oamenilor și le afectează timpanul?