Prima pagină » Actualitate » Victor Ponta, atac la adresa Codruţei Kovesi: Doamna „Justiție” e legată la ochi… și mai și ațipește câteodată

Victor Ponta, atac la adresa Codruţei Kovesi: Doamna „Justiție” e legată la ochi… și mai și ațipește câteodată

Olga Borșcevschi
Victor Ponta, atac la adresa Codruţei Kovesi: Doamna „Justiție” e legată la ochi… și mai și ațipește câteodată

Tribunalul București a decis acordarea de despăgubiri de 125.000 de lei fostului premier Victor Ponta, pentru dosarul Turceni-Rovinari, în care a fost achitat definitiv. Ponta a venit cu o reacție în urma deciziei Tribunalului, acesta precizând că „doamna «Justiție» e legată la ochi… și mai și ațipește câteodată”.

Victor Ponta a câștigat, la finalul săptămânii trecute, pe fond, procesul prin care a dat în judecată Direcția Națională Anticorupție și pe fostul procuror de caz care a instrumentat dosarul „Turceni-Rovinari” (dosar în care Ponta a fost achitat definitiv). Însă, deși acesta a solicitat despăgubiri de un milion de lei, pe care să le plătească DNA și Jean Uncheșelu, Tribunalul București a aprobat despăgubiri de 100.000 de lei, pentru tergiversarea procesului, bani pe care să îi plătească Ministerul Finanțelor Publice, de la bugetul de stat.

În contrast, fostul premier a amintit de un caz similar din 2018, când fosta șefă DNA, Laura Codruța Kovesi, a câștigat procesul intentat postului TV Antena 3, lui Mihai Gâdea, Mugur Ciuvică și Bianca Grigore, de la care avea de primit 300.000 de lei.

„Ați înțeles cum merge treaba? Dacă spui ceva la televizor despre Codruța Kovesi, îi plătești imediat despăgubiri de 300.000 de lei din buzunar! Dacă însă Codruța Kovesi te trimite în judecată prin dosare inventate, te ține opt ani în procese inutile, îți distruge reputația și îți pune ștampila de «penal», te obligă să pleci din toate funcțiile și îți anchetează politic familia – primești 100.000 de lei despăgubiri, pe care le plătește Ministerul de Finanțe din taxele noastre! Doamna «Justiție» e legată la ochi… și mai și ațipește câteodată”, transmite Victor Ponta pe Facebook.

CITEȘTE ȘI:

Victor Ponta: Gata! Au făcut iar ROTATIVA. S-au înțeles pe funcțiile lor. Oare acum o să se ocupe și de problemele noastre, ale oamenilor? Să sperăm…

Victor Ponta îl critică pe Nicușor Dan pentru că nu a desemnat un premier: „Alea nu-s negocieri, sunt o MASCARADĂ”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un „moment de cotitură” e iminent în războiul cu Rusia, spune un comandant ucrainean
Digi24
Decizie istorică la Washington! Țara din Europa care va produce rachete Patriot pe teritoriul ei
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
De ce vara este momentul perfect pentru un „nou început”. Explicația psihologilor
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
Elevă de clasa a V-a, discurs în lacrimi despre presiunea din școală, în timp ce ministrul Educației stătea pe telefon
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Erbicidarea culturilor în luna mai – ghid complet (P)