Prima pagină » Actualitate » Ilie Bolojan, supărat că RA-APPS a închiriat o clădire istorică unui privat, care a subînchiriat-o unei bănci de stat: „NESIMȚIREA este mare”

Ilie Bolojan, supărat că RA-APPS a închiriat o clădire istorică unui privat, care a subînchiriat-o unei bănci de stat: „NESIMȚIREA este mare”

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri, într-o conferință de presă, că există o clădire istorică pe Șoseaua Kiseleff din București pe care Regia Autonomă-Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat (RA-APPS) a închiriat-o unui privat, iar acesta a subînchiriat-o, ”cu zeci de mii de euro lunar”, unei bănci de stat.

Ilie Bolojan a spus că este mult loc de bine la RA-APPS, asta ca părere generală, arătând că de când i-a lăsat, în 2008, nu mai ştie ce au făcut.

”Administrarea unor active de stat s-a dovedit că se face destul de prost”

Premierul a făcut referire la o ”clădire frumoasă” a RA-APPS, unde funcţionează o bancă de stat, care însă nu plăteşte chirie la RA-APPS, ci unui privat. Bolojan a mai spus că nesimţirea este mare în multe locuri şi în foarte multe companii de stat este mult loc de mai bine.

„Cred că e mult loc de bine la RA-APPS, asta ca părere generală. De când i-am lăsat eu, din 2008, nu mai ştiu ce-au făcut. Dar v-aş da un exemplu de zilele astea. Pe Șoseaua Kiseleff, există o clădire frumoasă a RA-APPS, unde funcţionează o bancă de stat. Credeţi că banca de stat a închiriat sediul de la RA-APPS? Nu. RA-APPS a închiriat unui privat. Şi privatul, cu câteva zeci de mii de euro lunar, de foarte mulţi ani, a închiriat-o unei bănci de stat.

Încă nu m-am întâlnit cu directorul de la RA-APPS, dar pe cel de la bancă l-am întrebat: «Totuşi, la un salariu de 20.000 de euro net, nu v-aţi interesat de ce plătiţi unui intermediar sume exorbitante, lună de lună»? Aţi făcut vreo adresă la RA-APPS să-i spui: «Dragă Regia statului, o bancă a statului vrea să-ţi plătească o chirie mai mare. Nu vrei să mă anunţi când se încheie contractul privatului?».

Deci, cum să vă spun, cred că e loc de bine de peste tot. Vă rog să înmulțiți, nu știu, 60-70 de mii de euro, ori 12 luni, ori X ani. Dar nesimțirea e mare în multe locuri, să știți. Și cred că în foarte multe companii de stat este mult loc de bine. Și întotdeauna administrarea unor active de stat, din păcate, s-a dovedit că se face destul de prost, când acolo nu sunt puse niște criterii corecte și cinstite, și tendința de a le da la prieteni sau la un nivel de chirie sub cel de piață este destul de mare”, a afirmat Ilie Bolojan.

Palatul Kiseleff, închiriat de RA-APPS unui privat și subînchiriat de Exim Banca Românească

Pe Șoseaua Kiseleff este Exim Banca Românească, care are ca acționar majoritar statul român. Ministerul Finanțelor deține 98,86% din capitalul social, restul acțiunilor fiind în posesia acționarilor minoritari persoane fizice si juridice.

Exim Banca Românească, fostă Banca de Export-Import EximBank, anunța în 2013 că Sucursala București și Centrala vor funcționa într-un nou sediu, în Palatul Kiseleff, situat pe strada Barbu Ștefănescu Delavrancea nr. 6A. Înainte, clădirea a fost închiriată unei alte bănci.

Construită în urmă cu peste 100 de ani și locuită câțiva ani de familia lui Alexandru Candiano-Popescu, fost membru fondator al PNL, casa a fost cumpărată în 1907 de boierul Iarca, fost primar de Buzău, iar în 1910 a intrat în posesia Casei Regale. Fosta casă boierească a fost transformată de arhitectul Grigore Cerchez în stil neoromânesc și a devenit palatul Prințului Moștenitor al tronului României, Carol al II-lea. În Palatul Kiseleff și-a petrecut copilăria Regele Mihai, care îşi alterna sejururile cu mama sa între acesta şi Palatul Elisabeta.

După abdicarea Regelui Mihai, palatul a devenit centru cultural al Ambasadei Sovietice. Ulterior, a fost transformat în cămin studenţesc. După 1989, clădirea a fost reabilitară și închiriată de la RA-APPS de o firmă cu afaceri în domeniul imobiliar, care la rândul ei, a subînchiriat spaţiul.

Din 1996 până în 2011, Palatul Kiseleff a fost închiriat băncii olandeze ING. Ulterior, în 2013, Palatul Kiseleff a fost închiriat EximBank, actuala Exim Banca Românească. La momentul semnării contractului, banca a închiriat o suprafață de 3.800 mp, pentru care ar fi plătit o chirie anuală de aproximativ 700.000 – 800.000 de euro, în condiţiile în care preţul solicitat era cuprins între 17 şi 20 de euro/mp lunar, potrivit estimărilor făcute atunci de Ziarul Financiar.

Sursă foto: Alexandra Pandrea


CITIȚI ȘI:

Ilie Bolojan anunță ce va cuprinde viitorul pachet de măsuri fiscale. Eliminarea unor sporuri, reașezarea TVA, creșterea accizelor

Restaurantul RA APPS a fost închis temporar de comisarii ANPC. Au găsit gândaci și mâncare expirată, în bucătărie și saltele murdare, în camere

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Știri false despre „alimente contaminate din Ucraina” se răspândesc în mediul online din Polonia
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
BREAKING | Anunț de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu! Familia antrenorului a venit de urgență în țară
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Britanicii susțin că România și Danemarca sunt în primejdie. Expert român: „Pericolul real există și se manifestă deja”
Mediafax
Veste bună! Sumele pentru unele beneficii sociale, virate în avans de ANPIS. Când vor ajunge banii la beneficiari
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cele trei puncte la care țarul nu va renunța. Consilierul lui Putin dezvăluie liniile roșii peste care Rusia nu va trece
Cancan.ro
Totul despre Cristina Simona Ciucu, soţia primarului Capitalei. Ce firmă deține împreună cu Ciprian Ciucu
Ce se întâmplă doctore
Transformarea uluitoare a prezentatorului celebru, după ce a slăbit spectaculos! Acum e alt om, abia l-au recunoscut apropiații
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Ce spune ȘTIINȚA despre oamenii care ADORĂ sensurile giratorii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
3 recomandări de imprimante pentru acasă în funcție de utilizare (P)