Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Adrian Severin: „Regele Spaniei a venit pentru prima dată în România și se duce la Cincu. Acolo nu este un teritoriu SPANIOL”

Adrian Severin: „Regele Spaniei a venit pentru prima dată în România și se duce la Cincu. Acolo nu este un teritoriu SPANIOL”

Adrian Severin: „Regele Spaniei a venit pentru prima dată în România și se duce la Cincu. Acolo nu este un teritoriu spaniol”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Adrian Severin a comentat vizita regelui Spaniei în România, precum și modul în care noul președinte al României a reprezentat statul cu prilejul acestei întâlniri. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Adrian Severin ridică problema existenței trupelor spaniole pe teritoriul României, susținând că acest lucru ar fi neconstituțional. De asemenea, acesta acuză autoritățile române de o atitudine umilă și supusă în această situație, susținând că, din punct de vedere al protocolului oficial, regele Spaniei ar fi trebuit să aibă o vizită oficială în capitala României, nu ca președintele României să meargă la Cincu pentru a-l întâmpina.

„Eu pot să aduc și niște reproșuri regelui Spaniei și diplomației spaniole. Cum vii așa într-o țară și te duci, că tu ai niște soldați. Deci sunt soldați spanioli pe teritoriul României? Stați, că sunt? S-a discutat, a votat Parlamentul? Nu vreau să intru acum în chestiunile legale. Eu nu știam că avem atâtea țări prietene, între ghilimele, care ne ocupă militaricește. E o chestie foarte serioasă. De 35 de ani, nu legislația pe care am făcut-o, am făcut 101 de legi ale reformei, niciuna nu deschidea posibilitatea ca Armata Română să fie pusă sub control străin, ca teritoriul României să fie ocupat de forțe străine, fără ca Parlamentul să decidă. Interpretările care se dau și legilor, care au fost prostește modificate și servil modificate ulterior, și interpretările sunt excesive. Eu nu cred că noi avem în tratatul de aderare la NATO vreo obligație să punem teritoriul nostru la dispoziția trupelor străine fără să existe un acord al Parlamentului României. Ele pot să se așeze aici, dar după ce avem o dezbatere parlamentară care implică reprezentanții întregului popor. Legea spune altfel, modificați-o, este neconstituțională.”

Adrian Severin: „Președintele României nu-l cheamă pe rege la Cotroceni să-i facă o vizită protocolară, ci se duce el la Cincu”

Adrian Severin prezintă ca pe un act de umilință faptul că președintele ales a mers personal să se întâlnească cu regele Spaniei, în loc ca acesta să vină într-o vizită oficială la Cotroceni. Invitatul critică și atitudinea președintelui în cadrul acestei întâlniri oficiale, comparându-l pe acesta cu fostul președinte american Joe Biden.

„Deci regele Spaniei, pentru prima oară când, ca funcție, pune piciorul pe teritoriul României, se duce la Cincu, unde are nu știu câți soldați în România, ca și când acela este un teritoriu spaniol pe care el se duce să-l viziteze fără să treacă prin București, care totuși este capitala României. Și președintele României ce face, într-un gest de umilință, nu-l cheamă pe rege la Cotroceni să-i facă o vizită protocolară, ci se duce el la Cincu să se întâlnească cu regele. Iar acolo, sigur, face și el ce poate, de mână cu aerul, se uită derutat pe unde este. Acesta este omul. Poate să ne producă și milă. Atâta poate. Așa cum, într-un fel, ne producea, pe lângă revoltă, milă, Joe Biden când întindea mâna în aer, și așa este fix același tip de comportament și de mimică.”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
DSP: Al doilea caz de lepră confirmat în Cluj-Napoca
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
A deschis succesiunea pentru averea Rodicăi Stănoiu?! L-am fotografiat pe 'puișorul' ministresei la notariat!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
Prețurile exorbitante ale biletelor pentru Campionatul Mondial 2026 șochează fanii din toată lumea
Mediafax
Hotelul Simonei Halep, victimă colaterală a austerității lui Bolojan / Turismul de lux nu mai vinde, iar asta se vede în camerele de 4.000 de euro care rămân neocupate în plin sezon
Click
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
De unde a luat lepră femeia din Cluj, de fapt. Se transmite sau nu boala Hansen prin masaj? Ce trebuie să știe clienții
Ce se întâmplă doctore
Cum își menține Irina Fodor silueta fără diete. Motivul pentru care nu se îngrașă la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Epidemie „fără precedent” de gripă în Marea Britanie