La Rapid este război total chiar înainte de startul noului sezon competițional. Cristi Săpunaru, jucător emblematic al clubului giuleștean, a intervenit telefonic la Digi Sport, miercuri seară, și l-a „dinamitat” pe Victor Angelescu, acționar minoritar.
Fostul căpitan al Rapidului a luat foc după ce Angelescu a susținut că Săpunaru n-ar fi fost dispus să accepte un rol secundar în club, în subordinea noului director sportiv, italianul Mauro Pederzoli.
Lider al vestiarului rapidist până în vară, „Săpun” a fost categoric: nu a refuzat nimic pentru simplul motiv că… nu i s-a oferit nimic!
„Se vorbește prea mult și subiectul mă deranjează. Am pus o postare, văd că se vorbește prost și se minte. A fost domnul Angelescu la voi în studio și a spus niște chestii care nu sunt adevărate. A zis că știa că n-aș fi acceptat o funcție la Rapid. De unde știe dânsul? E o minciună! N-am primit nicio ofertă oficială. N-au avut curajul să-mi spună în față: «Băi, la revedere, n-avem nevoie de tine!»”.
Săpunaru a mai spus că n-ar fi avut nicio problemă să fie informat direct, chiar dacă despărțirea de Rapid ar fi fost una dureroasă. Mai mult, el susține că era deschis unei discuții sincere și să primească chiar un nou rol în club.
„Poate acceptam să rămân. Dacă el bănuiește că n-aș fi vrut, și eu pot să bănuiesc că acceptam. Aș fi rămas. Dar să mi se spună în față! Simplu: «Bă tată, uite cum stă treaba». Poate lucram și cu Pederzoli, învățam și eu”.
Continuând pe același ton, fostul internațional i-a cerut moderatorului emisiunii să-l sune pe Victor Angelescu, pentru un dialog față în față, în direct.
„Sunați-l să vorbească în direct cu mine! Să accepte dialogul. Eu n-am nicio treabă. Vreau să lămurim lucrurile”.
Cristi Săpunaru a dat de înțeles că va intenta un proces unei persoane de la Rapid, în contextul scandalului cu alcool în vestiar, apărut după dezvăluiri de presă – „Persoana pe care o voi acționa în instanță va apărea. E o persoană foarte iubită de suporteri. Nu știu dacă e vorba de Carciug, vedem când începe procedura. Nu mă duc împotriva lui Șucu sau Angelescu. Eu cred că ei n-au știut”.
De altfel, Săpunaru insistă că deține dovezi, inclusiv filmări și fotografii, care ar demonstra că poza cu berea a fost făcută a doua zi, nu după un meci.
„După meci, vestiarul a fost lună. Poza a fost făcută a doua zi, cutia aceea de bere era afară, pusă față în față cu ușa arbitrilor. Gunoiul era răsturnat pe jos. Nicio bere, nimic. Am pozele, am tot. Astea sunt pentru proces, mai târziu”, a spus legenda grupării „feroviare”.
Chiar dacă discursul său a fost plin de reproșuri, Săpunaru a transmis că nu este supărat pe clubul Rapid, ci pe modul în care a fost tratat de anumite persoane:
„N-am nicio problemă cu Angelescu. Să-i dea Dumnezeu sănătate, să prospere cu Rapidul! Dar să nu mintă lumea. Asta m-a deranjat. Probabil n-avem valoare să rămânem la clubul pe care-l iubim sau nu suntem potriviți pentru meserie. Poate nu ne pricepem suficient la fotbal.
Momentan, mă bucur de vacanță, merg la un tenis de picior, stau cu familia. Cursul se termină în noiembrie, sper să-l închei cu brio. A fost plătit integral de Rapid”.
Declarațiile care au stârnit furtuna au fost făcute de Victor Angelescu tot la Digi Sport. El sugerase că Săpunaru nu ar fi fost dispus să lucreze sub comanda altcuiva sau într-un rol decorativ la Rapid.
„Nu ar fi acceptat să fie mâna a doua sau să facă alte lucruri prin club. El își dorește să antreneze sau să fie director sportiv. Era mai rău dacă îi ziceam: «Uite, îți dăm un post de director de imagine». Nu s-ar fi pus problema, el vrea altceva. E, probabil, supărat”.
CITEȘTE ȘI:
Gâlcă, discurs neașteptat. Ambiţios, antrenorul Rapidului îi cere lui Șucu transferuri noi