Președintele american Donald Trump a fost primit cu huiduieli la finala Cupei Mondiale a Cluburilor, disputată duminică în apropiere de New York, între Paris Saint-Germain și Chelsea Londra. Deși a urcat pe podium pentru a înmâna trofeul și medaliile, Trump a fost intens huiduit de o parte a celor peste 81.000 de spectatori.
Prezență cu ecou la finala Cupei Mondiale a Cluburilor. Președintele SUA, Donald Trump, a asistat duminică, pe stadionul MetLife din New Jersey, la victoria clară a celor de la Chelsea Londra în fața lui Paris Saint-Germain, scor 3-0. Evenimentul a fost marcat nu doar de performanța sportivă, ci și de reacțiile controversate generate de participarea politicianului republican.
Potrivit The Guardian, Trump a fost întâmpinat inițial cu aplauze la sosirea pe stadion, însă atmosfera s-a schimbat brusc în timpul intonării imnului american, când imaginea sa și a soției sale Melania a fost proiectată pe ecranele uriașe ale arenei. Huiduielile puternice din tribune au determinat operatorii TV să schimbe rapid unghiul de filmare.
🚨BREAKING: Loud boos ERUPT the moment Donald Trump appears on the Jumbotron during the National Anthem at the World Cup Final. The camera cut away almost instantly. The world is watching and MAGA is crumbling. pic.twitter.com/d18apcplYQ
— CALL TO ACTIVISM (@CalltoActivism) July 13, 2025
Momentul de maximă tensiune a venit după meci, când Trump a urcat pe podium alături de președintele FIFA, Gianni Infantino, și a înmânat jucătorilor trofeul și medaliile. Huiduielile s-au intensificat, marcând o nouă dovadă a polarizării profunde din societatea americană.
Donald Trump es único
Se robó todas las miradas en la final del mundial de Clubes de la FIFA
Celebrando al lado de los jugadores del Chelsea
Bravoooo Trump pic.twitter.com/sMQCBxJur7
— Luis Aníbal Rincón Arguello. ® 🇨🇴 (@Rincon001A) July 14, 2025
Deși fotbalul nu este printre sporturile de top în SUA, Trump pare tot mai implicat în acest domeniu. Potrivit lui Gianni Infantino, apropiat al fostului președinte, „Trump iubește fotbalul mai ales datorită fiului său Barron, care adoră acest sport”. Președintele FIFA a fost văzut stând în loja oficială lângă Trump pe tot parcursul partidei.
Politica nu lipsește din peisaj, chiar și într-un context sportiv. Trump a menționat de mai multe ori că organizarea Cupei Mondiale din 2026 în SUA, Canada și Mexic este una dintre realizările mandatului său. De altfel, FIFA consideră ediția actuală a Cupei Mondiale a Cluburilor, extinsă la 32 de echipe, un succes de etapă pentru marea competiție din 2026.
Infantino a declarat, folosind chiar expresia favorită a lui Trump, că „a început epoca de aur a fotbalului de club”.
Totuși, controversele legate de vize și imigrație complică tabloul organizării CM 2026. Administrația Trump a reinstituit interdicții de călătorie pentru cetățeni din 12 țări, majoritatea din Africa și Orientul Mijlociu.
Chiar dacă autoritățile au promis că sportivii nu vor fi afectați, echipa feminină de baschet a Senegalului a fost recent nevoită să anuleze un stagiu în SUA din lipsă de vize.
În plus, comentariile lui Trump la adresa sportivilor transgender și politica sa agresivă față de Canada și Mexic pun sub semnul întrebării colaborarea armonioasă dintre cele trei țări co-organizatoare ale Cupei Mondiale din 2026.