Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Florin Cîțu: „Am fost propus premier de SACRIFICIU, știam asta și m-am retras”

Florin Cîțu: „Am fost propus premier de SACRIFICIU, știam asta și m-am retras”

Florin Cîțu: „Am fost propus premier de sacrificiu, știam asta și m-am retras”

În cadrul unei ediții transmise live a emisiunii „Ai aflat! cu Ionuț Cristache” de la Gândul, Florin Cîțu, fost premier și ministru de Finanțe în Guvernul României, a vorbit despre experiența sa în politică, la cârma Partidului Național Democrat, și despre jocurile de culise din guvern. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Ionuț Cristache.

Florin Cîțu vorbește despre cum, din poziția sa de om politic și fost premier, focusul său a fost întotdeauna pe rezultatele guvernului, nu pe viața politică, și că și-a dorit să fie mai degrabă tehnocrat decât politician. Acesta amintește cum a fost propus ca premier, deși rolul ar fi fost pregătit pentru Nicolae Ciucă. Cîțu spune că, în urma discuției cu președintele Iohannis, a înțeles că numirea sa a fost una de sacrificiu, lucru care l-a determinat să se retragă.

„Cred că n-am vrut să joc politic. Cred că asta a fost singura chestie. Eram un politician, e adevărat, dar eu am vrut să fiu tehnocrat. Obiectivul meu era, tot timpul, să avem discuții cu colegii. Nu mă interesa foarte mult partea politică, mă interesa să avem rezultate la guvernare. Și atunci mi-am înțeles că am neglijat partea politică, doar că partea politică era cea care mă ținea premier. Acum, când te uiți, nu-mi dai seama că era în plan inițial cu domnul Ciucă să fie premier, care n-a funcționat și a trebuit să fie cineva care să pregătească cumva… De ce n-am văzut asta atunci? Pentru că nu m-a interesat. De obicei, mă interesa guvernarea. Discuția pe care am avut-o cu președintele Iohannis atunci a fost clară. Țineți minte, să mergem înapoi în martie 2020, am mai fost propus o dată premier, dar eram de sacrificiu, știam asta și m-am retras. Deși aș fi putut să fiu votat, atunci am spus, când a venit a doua oară propunerea, am spus că nu vreau să mai bag în așa ceva, a fost un experiment.”

Florin Cîțu: „Era clar că trebuia să fie domnul Ciucă premier”

Florin Cîțu spune că scopul său, chiar și în poziția de premier, a fost susținerea aplicării reformelor liberale, deși a înțeles că nu făcea parte din planul inițial al rotației. Acesta recunoaște că a neglijat partea politică, însă nu regretă acțiunile, pentru că consideră că a reușit să demonstreze că se pot obține rezultate bune.

„Atunci, personal, nu a fost cel mai bun lucru și am spus singurul motiv pentru care m-aș băga este dacă n-aș stați lângă mine și facem reformele. Asta, asta, asta. Și atunci am avut acceptul. Când am plecat, i-am spus, ce s-a întâmplat cu reformele astea? Am avut o discuție și cu Ursula, căreia a trebuit să-i confirm că rămân președintele PNL și PNL vrea să meargă mai departe. Dar eu pentru asta am intrat și atunci am neglijat puțin partea… Atunci era foarte complicat, orice argument îi dădeam… Pentru că am venit rotativ, eram președintele partidului, nu? Și am venit, ok, nu vreți să fiu eu premier astăzi. Foarte bine, o să fie Marcel Ciolacu premier în prima rotativă. Deci erau niște chestii, era clar că trebuia să fie domnul Ciucă, era un alt plan și atunci am înțeles că eram din alt plan. Lăsăm laoparte totul, să știți că nu regret niciun moment, pentru că eu cred că, repede, dacă ne uităm la cifrele și asta mă interesează pe mine, ca economist pe care m-am pregătit toată viața pentru asta, cât am fost acolo, am reușit să arăt că se poate să ai performanță și dacă iei măsuri liberale.”

Citește și

Mediafax
Trafic deviat pe Autostrada București-Constanța, în urma unui accident
Digi24
Gwyneth Paltrow, fosta soție a solistului Coldplay, „purtător de cuvânt temporar” Astronomer, în urma scandalului cu CEO-ul companiei
Cancan.ro
Meniul special cerut de Jennifer Lopez la București! Alimentele de care nu a vrut să audă
Prosport.ro
Cristina Roventa, la plajă! Imagini exclusive cu soția lui Alexandru Maxim la piscină
Adevarul
„Ce-mi trebuie mie internet?”. Un psiholog explică de ce vârstnicii evită să fie online: "Adâncește sentimentul de inadecvare și inutilitate"
Mediafax
25 de localități din 9 județe afectate de ploi, viituri și vânt puternic
Click
Cum a reacționat un britanic după ce a mâncat ciorbă de fasole în Brașov: „Se servește într-o pâine ridicolă”. Video
Wowbiz
Oana Zăvoranu, distrusă de durere: „Plâng în hohote, urlu...”. Vedeta este în doliu, după ce și-a pierdut cel mai apropiat prieten: „Ce mă fac fără tine?!”
Antena 3
Copiii lui Nicușor Dan au atras toate privirile în Austria. Sâmbătă, cei mici au rămas la hotel. Mirabela Grădinaru: „Le-a plăcut mult”
Digi24
Kim Jong Un anunță că țara sa va înfrânge Statele Unite: „Vom deveni învingători onorabili”
Cancan.ro
Câți bani a dat Mirabela Grădinaru pe ținuta purtată în Austria? Iubita lui Niculor Dan a fost lăudată pentru apariție
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Astăzi este cunoscută de toată lumea și a fost căsătorită cu un artist de renume! Imagini rare din tinerețea ei
observatornews.ro
Furtuni puternice lovesc la noapte jumătate de ţară, inclusiv Capitala. Coduri galben şi portocaliu până marţi
StirileKanalD
Medicul Sînziana Lovin, găsită moartă în casă de fiica sa de 19 ani. Autoritățile iau în calcul mai multe ipoteze
KanalD
Raed Arafat, avertisment pentru români! Trebuie să-și facă provizii: „Să poți supraviețui 72 de ore”
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Cât te costă o Dacia Logan timp de un an? Revizii, carburant și RCA
Descopera.ro
Istoria WRESTLINGULUI. Cea mai veche și mai simplă formă de luptă recreativă a omenirii
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Elena Udrea. Decizia luată împreună cu Adrian Alexandrov
Evz.ro
Un nou tip de înșelăciune la aeroport. Atenție cui dați datele personale
A1
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la prima vizită oficială în Austria. Partenera lui Nicușor a furat toate privirile
Stirile Kanal D
Pe Notino.ro, Summer Black Friday 2025 vine cu reduceri de până la 33%
Kfetele
Oana Zăvoranu și soțul ei, Alex Ashraf sunt în doliu! "L-a gasit soția lui cu capul pe masă!"
RadioImpuls
VIDEO Nimeni nu se aștepta! Tzancă Uraganu a uimit pe toată lumea cu un gest ULUITOR făcut la adresa lui Jennifer Lopez: "Pleacă de aici cu traume după acest episod". Totul s-a întâmplat după concertul starului internațional. Reacția neprevăzută a vedetei
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Plantele pot auzi?