Prima pagină » Actualitate » Victor Ponta – GUVERNUL BOLOJAN, REFORMĂ SAU EȘEC? |”Ai aflat! cu Ionuț Cristache”

Victor Ponta – GUVERNUL BOLOJAN, REFORMĂ SAU EȘEC? |”Ai aflat! cu Ionuț Cristache”

16:02

Candidatura lui Marcel Ciolacu pentru șefia CJ Buzău

Rămâne în conducere. Altfel, s-ar putea să aibă soarta lui Dăncilă, Dragnea, Năstase…PSD are obiceiul să-și dea afară toți foștii președinți. Sunt importanți președinții de consilii județene, mai ales în PSD. Ei sunt cei care au puterea locală. Să nu pățească ca noi toți ceilalți, foștii președinți(Ciolacu, candidat la CJ Buzău).

15:59

Pentru cine guvernează ei?

Pentru cine guvernează ei? Teoria spune că trebuie să guvernezi pentru cei care te-au pus în funcții. Pe Nicușor l-au votat IT-iștii, i-a impozitat. L-au votat oamenii de afaceri pe Bolojan, i-a nenorocit. UDMR-iștii sunt corecți cu cei care-i votează. Toți ceilalți nu guvernează pentru cei care i-au votat. La noi, votantul e nefericit din momentul în care a pus ștampila.

15:55

Relația cu SUA

Nicio șansă. Cei de acolo sunt din filme cu cowboy și ăștia sunt din filme cu marțieni. Nu o să avem nici Visa Waver..Ce să-i atragă? Cine să-l atragă? Dl Nicușor Dan, dna Țoiu?

15:53

Toată lumea vrea să ne dea bani, pentru că noi suntem Republica Moldova

Toată lumea vrea să ne dea bani, pentru că noi suntem Republica Moldova. Suntem cei mai cuminți.

De-asta m-a uimit dna ministru de Externe, pe care a luat-oi gura pe dinainte, și a spus că noi trebuie să ajutăm Ucraina să câștige, nu să se apere. Am crezut că pleacă pe front. Poate încalecă pe-o dronă și se duce să-l bată pe Putin, la el. N-ai putea să n-o faci pe banii noștri.

15:48

Cred că Piedone și-a dat și el seama că iarăși luase avânt. Nu e bine

Dacă nu l-a convins pe Simion, a găsit altă marionetă care să urle(Nicușor Dan l-a binecuvântat pe Cătălin Drulă, la Capitală).

E constituțional, nu e, de când venea Iohannis la congrese…Numai Iliescu a trebuit să respecte Constituția în România. Iliescu era neconstituțional dacă zicea „măi, animalule!” Cât sunt ai lor, au voie orice.

Voi susține pe cineva, dacă cadidează. Independent. Nu de la partidele. Nu se bagă primarii de sector, că știu că n-au voie. Băluță, săracu, a vrut. După care s-a prins că nu e din scenariul ăsta și l-au zburat.

Cred că nu va fi niciunul dintre primarii de sector. S-ar putea să mai vină și alții. Ultimul uns va avea șansele cele mai mari.

Cred că Piedone și-a dat și el seama că iarăși luase avânt. Nu e bine.

15:44

PSD, din leu, e o pisică jigărită. Simion, din Putin a devenit bufon

Ceea ce n-au înțeles magistrații e că nu mai e nevoie de ei. Acum sunt tratați cum suntem tratați toți. Sunt identificați ca dușmanul public. A, că mai iese și șefa CSM și zice…

Așa cum s-a terminat cu partidele, așa se va terminași cu puterea judecătorească.

Dacă zicea vreun PSD-ist ceva, ne reclamau.

PSD, din leu, e o pisică jigărită. Simion, din Putin a devenit bufon. Justiția e un dușman puternic cu care să se lupte și să dea senzația că se face justiție.

15:41

Nu că-i pupa mâna lui Coldea, picioarele i le pupa

Așa cum îi cunosc eu, și pe Coldea și pe Rizea, nu că-i pupa mâna lui Coldea, picioarele i le pupa. Îi dădea o fată.

15:39

Dar a venit și flămândul la masă, USR

Ăia 3 îmbuibați au zis să rămână cu ce au luat. Dar a venit și flămândul la masă, USR, care țipă. Sunt 5 partide acum.

Eu tot aștept să fie 4 miniștri de Finanțe, 4 miniștri la Transport ca să se ajungă la toată lumea.

15:37

Merge ideea asta, dacă o propune Ion Iliescu

Singura agendă este legată de cât mai rezistă partea economică. Impozitarea averilor mari, conturilor de peste 100.000 euro etc.

Merge ideea asta, dacă o propune Ion Iliescu. Nu o propui după ce te-ai dat cu avionul privat la Monaco și după ce-ți pitești ceasurile. E o ipocrizie, oamenii se prind.

dacă venea Ion Iliescu și zicea chestia asta; comunist, dar zice bine.

15:32

Înainte să numesc un secretar de stat, un președinte de agenție, ceream la SRI

Înainte să numesc un secretar de stat, un președinte de agenție, ceream la SRI, să-mi spună dacă există probleme care ar putea afecta activitatea lui. De multe ori, după care, eu decideam. Eu îmi asum.

Am un prieten foarte bun cu care îmi petrec vacanțele și pe care am vrut să-l pun ministru în primul guvern, în primul an. Mi-e prieten din școala generală. L-am chemat și i-am zis: „băi, e adevărat ce mi-au zis ăștia?” La Ministerul Sportului. Mi-a zis: „așa e. nu mă pune nimic”

15:28

Aș vrea să-l văd la Guvern să-i întrebe pe oamenii ăia

S-a făcut culoar extern, pentru Nicușor Dan. Franța, Germania..

E același scenariu cu: „nu avem pe cine vota”. Nu se putea, măi, Victor!

M-am văzut de 2 ori cu preșdintele Trump, anul ăsta, nu l-am văzut nicodată pe Nicușor Dan.

Aș vrea să-l văd la Guvern să-i întrebe pe oamenii ăia că: „ați mărit taxele, n-ați văzut că încasăm tot mai puțin?”

13,5 mld gaură euro, pe primele 6 luni. la sfârșitul anului, mai avem o gaură de 30 mld. de euro.

15:26

Calea d-lui Nicușor Dan era bătătorită de anul trecut

Ăsta este sistemul și ai câteodată ocazia să-l dobori, vin focile și zic: „voi chiar vreți să ne luăm țara înapoi?” Noi suntem o mică Republică Moldova. Maia Sandu și republica Moldova sunt modelul corect. Noi…

Eu l-am votat pe Nicușor? Eu am candidat eu. Calea d-lui Nicușor Dan era bătătorită de anul trecut. Omul a anunțat că va candida. Crezi că i-a venit așa, din capul lui?

15:23

Ce-o să se întâmple la PSD? N-o să se întâmple nimic

El joacă în rolul bau-bau-lui(George Simion).

Cred că el(Călin Georgescu) nu este în acest scenariu, că nu era din film. Nu puteau să lase pe cineva care nu era din corpul actoricesc.

Ce-o să se întâmple la PSD? N-o să se întâmple nimic. Vrei să vină cineva care să ducă PSD-ul la 30-40%? stai cu ăștia care te țin la 10%.

E cuminte, votează orice. Luptă până la unu. La 13, pleacă la masă. (Sorin Grindeanu) I s-a dat MIT, are aeroportul…

15:19

Vreau să văd și eu propunerea USR

USR-iștii sunt foarte serioși. Ei sunt pentru reducere. Să plece ăia ca să-și pună pe-ai lor.

Doamna ministru de Externe este un diplomat desăvârșit. Nu poți să înțelegi.E vorba de reprezentarea României. Pune-o secretar general adjunct! Nu aere legătură cu cel mai complex domeniu al politicii. Politica externă este elita politicii.

E o problemă cu alegătorii lor. Vreau să văd și eu propunerea USR de a se reduce subvenția pentru partide.

Reformatorul USR să zică: e prea mare nesimțirea. 100% dintre români consideră că e o nesimțire asta cu milioane de euro la partide.

15:16

E prima dată în istoria Guvernului României când ai 3 secretari adjuncți

Acum nu se mai trage cu luneta lui Kovesi, se trage cu bomba atomică peste tot ce înseamnă firmă românească. România nu mai poate să mai iasă de pe drumul ăsta. Când are câte o șansă, vine dl Nicușor, Iohannis, Băsescu…

E prima dată în istoria Guvernului României când ai 3 secretari adjuncți ca să ajungă la toate partidele. Cum e cu reducerea?

Ai șeful Cancelariei care este mâna dreaptă a premierului…

15:14

Povestea asta cu TVA va termina tot ce s-a făcut în ultimii ani

Când îi întrebi, toți zboară cu companii străine. O să le închidă pe toate. Povestea asta cu TVA va termina tot ce s-a făcut în ultimii ani.

Înțeleg că acum le-a zis ministrul Dezvoltării că nu sunt bani de Saligny și dacă vor firmele să-și facă credite la bancă.

15:12

Iliescu are păcate lui

Iliescu are păcate lui. Dacă vorbim despre președinții pe care i-a avut România după 1989, mandatul 2000-2004 a fost cel mai bun.

15:11

Dragnea a fost ultimul care a vrut să lupte și l-au zburat

Dragnea a fost ultimul care a vrut să lupte și l-au zburat direct la pușcărie. Normal că nu-l place pe Iliescu. Băsescu, Iohannis vor fi pictați ca foarte buni.

15:08

Mi-am dat seama că era foarte bun Iliescu

Am avut o relație bună după 2005, 2006. Nu l-am votat.

În ’90, tefeleam, după, când ne-a mai venit mintea la cap, mi-am dat seama că era foarte bun Iliescu. Cel puțin al treilea mandat. 2000-2004. A fost cel mai bun mandat al unui președinte al României.

Istoria este scrisă de niște propangandiști siniștri. De fapt, sunt niște securiști români care se pun pe niște site-uri, nu se emai pun pe site-uri din România.

14:37

A fost, probabil că singurul, cel mai bun președinte al României

Categoric, a fost, probabil că singurul, cel mai bun președinte al României, de după ’89(n.r. Ion Iliescu). Nu îi uit nici Mineriadele. Este, totuși, președintele care ne-a băgat în NATO. Mai ales dacă îl compari cu ce-a venit după. Eu l-am cunoscut după 2006. Super personalitate!

În campania electorală de anul ăsta, i-am predat titlul de „cârlan” lui Simion. Sper să se maturizeze.

Cei care îl înjură, în sinea lor, e la un anumit nivel că cei care aui venit după el nu l-au atins.

„Ai Aflat! cu Ionuț Cristache”, de marți, 5 august, a fost live pe Gândul, de la ora 15.00. 

Invitatul emisiunii a fost Victor Ponta, fost premier al României.

Emisiunea a putut fi urmărită pe Facebook și YouTube Gândul.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Ion Cristoiu – Se sparge blocul SUVERANIST? | „Ai Aflat? Cu Ionuț Cristache”

Gândul prezintă Best Of Ai aflat! Cu Ionuț Cristache – vineri, 1 august, de la ora 15.00

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Diana Buzoianu: Șeful de la ESZ m-a amenințat cu sindicatele dacă mă ating de el, spune că e un om periculos și are susținere politică
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2025: Când ai voie să depășești chiar dacă linia este continuă
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Locul în care trăiești influențează ce greutate ai, arată un nou studiu