Prima pagină » Actualitate » Val de ironii și glume la adresa ANAF. A fost scos la licitație un pat de lemn: „Urmează hârtia igienică și veioza de pe noptieră?”

Val de ironii și glume la adresa ANAF. A fost scos la licitație un pat de lemn: „Urmează hârtia igienică și veioza de pe noptieră?”

Val de ironii și glume la adresa ANAF. A fost scos la licitație un pat de lemn: „Urmează hârtia igienică și veioza de pe noptieră?”

Un val de glume și ironii au apărut în mediul online. ANAF a scos la licitație un pat de lemn, iar anunțul a fost distribuit pe Facebook, internauții nu au întârziat să reacționeze imediat și au lăsat glume în comentarii cu privire la produsul vândut.

ANAF a scos la licitație un pat de lemn

ANAF a scos la vânzare un pat de lemn de frasin confiscat, stârnind reacții ironice pe rețelele sociale. Potrivit anunțului ANAF, patul are dimensiunile de 1.60 x 2 metri și un preț de 500 de lei.

Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice București a anunțat că vânzarea va începe pe 20 octombrie 2025. Cumpărătorul va trebui să ridice obiectul de la locul de depozitare pe banii săi.

În imagini apare un pat de lemn, așezat într-un dormitor. Pe el se vede că nu există și o saltea, însă în cameră se află și alte obiecte, iar ele au atras imediat atenția internauților și au fost unul dintre motivele de glumă din online.

Val de glume și ironii după anunțul ANAF

Anunțul a generat sute de comentarii ironice pe Facebook. Utilizatorii au comparat situația cu confiscarea unor obiecte banale, în timp ce marii datornici rămân neexecutați. Printre reacțiile internauților se număr și glume despre posibile confiscări de borcane cu murături sau obiecte de uz casnic.

Ei au făcut glume pe baza borcanelor de gem, făcând o aluzie la declarațiile ministrului Finanțelor privind gap-ul de TVA. Recent, șeful ANAF a spus că gemul făcut de români în casă afectează TVA-ul raportat la Comisia Europeană. La scurt timp după acest moment, ANAF a venit cu precizări și au explicat că autoconsumul nu va fi impozitat.

„Murături aveți?”, a scris cineva în online. „Nu dați și borcanele de gem confiscate de la bătrâne?”, a fost o altă întrebare adresată pe contul ANAF. Nu au lipsit nici glumele referitoare le obiectele din camera în care se afla patul, iar perdelele și veioza de pe noptieră au fost în centrul atenției. „Ce urmează, pătuțuri de copii? Veioza de pe noptiera mamei?”, a scris cineva. „Urmează hârtia igienică și veioza de pe noptieră?”, a mai scris cineva în comentarii.

Condițiile de participare la licitațiile ANAF

Pentru a participa la licitațiile organizate de ANAF, trebuie respectate următoarele proceduri și condiții:

  • Depune cererea de participare și oferta de cumpărare cu cel puțin o zi înainte de licitație
  • Achită garanția de participare de 10% din prețul de pornire
  • Prezintă documente și, dacă este cazul, procura de reprezentare
  • Participă efectiv la licitație și respectă regulile impuse
  • Achită prețul dacă adjudecă bunul.

Recomandările autorului:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump îi cere lui Volodimir Zelenski „să se grăbească” cu demersurile pentru încheierea unui acord de pace cu Rusia
Digi24
China amenință cu „toate măsurile necesare” după ce CIA a publicat un clip în limba chineză pentru recrutarea de ofițeri
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Trupele NATO au fost „bătute măr” de ucraineni în cadrul unor exerciții în Estonia. „Suntem condamnați”
Mediafax
Un cunoscut oraș turistic, aflat lângă România, a interzis comerțul de alcool după ora 20.00
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Autospecială de pompieri, oprită de poliție în drum spre incendiu. Polițiștii se deplasau spre același incident
Cancan.ro
Lovitură de la tribunal pentru rudele tinerilor implicați în crima lui Mario Berinde din Cenei. Ce au decis judecătorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face și cum arată acum Mirela Stoian, cea care a interpretat-o pe Lila, în „Vacanța Mare”. Actrița a intrat într-un con de umbră de ani buni
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Arma secretă cu care dacii dădeau fiori inamicilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cum va fi vremea în martie? Prognoza anunțată de ANM