Prima pagină » Actualitate » Restricții de trafic pe mai multe drumuri naționale din cauza ninsorilor abundente. DN 68A, complet blocat

Restricții de trafic pe mai multe drumuri naționale din cauza ninsorilor abundente. DN 68A, complet blocat

Restricții de trafic pe mai multe drumuri naționale din cauza ninsorilor abundente. DN 68A, complet blocat
Foto: Facebook/Meteoplus - Imagine cu rol ilustrativ

Ninsorile abundente au provocat joi dimineață restricții majore de circulație pe mai multe drumuri naționale. Traficul este restricționat sau chiar oprit pe segmente din DN 6 și DN 58, în județul Caraș-Severin, în timp ce pe DN 15A, în Harghita, și DN 1F, în Sălaj, au fost impuse restricții de tonaj. În județul Timiș, circulația este complet blocată pe DN 68A.

Potrivit datelor transmise de Centrul Infotrafic al Poliției Române, joi dimineață se circulă în condiții de iarnă pe majoritatea drumurilor din țară. Ninsorile sunt prezente mai ales în județele din nordul și centrul României, unde se acționează constant cu utilaje de deszăpezire și material antiderapant.

În sudul țării, precipitațiile sunt sub formă de ploaie, iar pe anumite sectoare există risc de formare a poleiului, motiv pentru care echipele de drumari intervin preventiv cu material antiderapant.

Din cauza condițiilor meteo nefavorabile, autoritățile au impus mai multe restricții de circulație. În județul Caraș-Severin, traficul este oprit pe DN 6, între localitățile Armeniș și Slatina-Timiș, precum și în zona localității Domașnea. De asemenea, circulația este restricționată pe DN 58, între localitățile Soceni și Brebu, scrie News.ro.

Foto: Facebook/Meteoplus

Foto: Facebook/Meteoplus

În județul Harghita, a fost instituită restricție de tonaj pentru autovehiculele cu masa mai mare de 7,5 tone pe DN 15A, pe tronsonul Toplița – Borsec. O măsură similară este în vigoare și în județul Sălaj, pe DN 1F, în zona localității Meseș, pe tronsonul kilometric 68 – 80.

Situația cea mai gravă este în județul Timiș, unde traficul este complet oprit pe DN 68A, în afara localității Coșava. Acolo, un TIR a rămas înzăpezit pe carosabil, blocând circulația și îngreunând intervenția utilajelor de deszăpezire.

Recomandările polițiștilor rutieri: „Adaptați viteza la condițiile de drum!”

„Pentru o călătorie în siguranţă în aceste condiţii de iarnă, recomandăm conducătorilor auto să circule cu viteză adaptată condiţiilor de trafic şi de drum, să evite orice manevră riscantă, să mărească distanţa de siguranţă între autovehicule, să adopte o conduită responsabilă pe toată durata deplasării şi să nu pătrundă pe drumuri închise traficului rutier.

Reamintim că pentru deplasarea pe suprafeţe carosabile acoperite cu polei, gheaţă sau zăpadă, este obligatorie echiparea autovehiculelor cu anvelope de iarnă, iar dacă parcurgeţi zone de munte, este recomandată şi montarea lanţurilor”, au transmis polițiștii rutieri.

Autoritățile le recomandă șoferilor să se informeze înainte de plecare asupra condițiilor de trafic și să evite deplasările care nu sunt strict necesare în zonele afectate de ninsoare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție la țânțari! Virusul care poate deveni o amenințare
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
Otnielei i-a cășunat rău pe Costeluș! Moștenitorul averii de 250 mil. € s-a lăsat greu
Prosport.ro
FOTO. Eva e o prezentatoare TV cu multă carismă. Fanii au fost încântați când au văzut imaginile de la „Noaptea braziliană”
Adevarul
Cum îi poate afecta pe români insolvența rafinăriei Petrotel Lukoil
Mediafax
Alarmă aeriană, după reuniunea liderilor europeni de la Kiev. Doi au fost duși într-un adăpost
Click
Cât costă, de fapt, o vacanță în Santorini. Un român a dezvăluit ce sumă a dat pentru cazare, mâncare și transport: „Atât de dramatic”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Fetiță de 8 ani, moartă la o zi după ce și-a sărbătorit ziua. Infecția pe care a luat-o în timp ce înota
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Un mormânt comun cu cel puțin 129 de bărbați a fost descoperit lângă Viena. Cine au fost victimele unei confruntări romane necunoscute?