Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „Nicușor Dan nu vrea sub nicio formă să se înțeleagă în spațiul public că el refuză ofertele lui Trump”

Dan Dungaciu: „Nicușor Dan nu vrea sub nicio formă să se înțeleagă în spațiul public că el refuză ofertele lui Trump”

În ediția din 11 februarie 2026 a emisiunii „Marius Tucă Show”, analistul Dan Dungaciu a susținut că președintele României încearcă să evite orice percepție publică potrivit căreia ar fi refuzat direct inițiativele administrației americane conduse de Donald Trump. Urmăriți aici integral emisiunea Marius Tucă Show.

Dungaciu a afirmat că lipsa unui răspuns clar la invitația venită din partea Washingtonului nu este o strategie diplomatică, ci o tentativă de a amâna asumarea unei poziții ferme. În opinia sa, strategia actualei puteri este de a menține aparența unei duble loialități — atât față de Bruxelles, cât și față de Washington — fără a irita deschis niciuna dintre părți.

Analistul a susținut că, în momentul în care a apărut informația că Statele Unite sunt dezamăgite de refuzul României, sistemul politic a reacționat panicat. Potrivit lui, aparițiile publice controlate și interviurile acordate în presa apropiată puterii ar fi fost menite să limiteze efectele politice ale situației.

Dan Dungaciu: „Nicușor Dan nu a dat niciun răspuns pentru că a sperat că nu se va mai pune problema. El nu vrea ca ideea în spațiul public să fie că i-am refuzat pe americani. Jocul lor de scenă e că suntem și cu europenii, și cu americanii. Când s-a spus că America este dezamăgită că România a refuzat invitația președintelui american Donald Trump, a intrat în fibrilație tot sistemul de putere. În acest moment, nici măcar aparențele că noi suntem într-o relație la fel de bună și cu Bruxelles-ul, și cu Washington nu o să mai poată funcționa.”

Ediție integrală

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Schimbare de regulament la Eurovision: ce țări nu vor avea voie să găzduiască concursul?