Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Ponta readuce în discuție problema reactoarelor 3 și 4 de la Cernavodă. „Le-am semnat cu singurii care aveau banii și tehnologia: chinezii”

Ponta readuce în discuție problema reactoarelor 3 și 4 de la Cernavodă. „Le-am semnat cu singurii care aveau banii și tehnologia: chinezii”

Fostul premier Victor Ponta a spus la emisiunea „Ai Aflat!”, cu Ionuț Cristache, că actualele probleme din sectorul energetic sunt, în opinia sa, o consecință a deciziei României de a renunța la colaborarea cu China pentru dezvoltarea reactoarelor 3 și 4 de la Cernavodă. Victor Ponta a susținut că proiectul a fost convenit în perioada în care se afla la conducerea Guvernului și că, ulterior, investițiile energetice majore ar fi fost blocate din considerente ideologice. Urmărește emisiunea integral aici.

„Grupurile 1 și 2 le-a pornit Ceaușescu, ăla rău pe care îl înjurăm. Mă rog, al doilea l-am inaugurat după ce l-am împușcat pe Ceaușescu, dar el a venit cu ideea. Grupurile 3 și 4 le-am semnat eu în 2014 cu singurii care puteau să le facă, care aveau și banii și tehnologie, așa-numiții chinezi. Din 2016, cu Guvernul lui Cioloș, până azi inclusiv, orice fel de inițiativă de dezvoltare economică în România a fost blocată pe niște criterii ideologice. Nu facem cu China. Bine, mă, dar cu cine facem?”, a susținut Victor Ponta la emisiunea „Ai Aflat!” cu Ionuț Cristache .

Ponta nu crede că reactoarele 3 și 4 vor fi finalizate

Victor Ponta a subliniat că nu crede că reactoarele 3 și 4 vor fi finalizate. Fostul premieri a legat această situație și de proiectele hidroenergetice contestate de organizațiile de mediu. De asemenea, s-a luat și de ONG-uri și a întrebat ironic dacă e ok să băgăm barje în Dunăre.

„Nu terminăm hidrocentralele, că se opune, afectăm nutria verde și șobolanul de baraj și nu știu ce. Toți cei care au dus această bătălie (…) au ajuns acum la putere. Buzoianu, Țoiu, ăștia. Și ei, de fapt, tot pe noi dau vina, că noi n-am vrut să facem grupul 3 și 4, că noi n-am vrut să facem barajele, că noi n-am vrut să cumpărăm baterii. Ăștia cu ONG-urile care nu ne lasă să facem un baraj, ei au zis ceva că e ok să băgăm barje în Dunăre? N-au mai sărit apele, peștele, pelicanul și așa mai departe”, a spus Victor Ponta la emisiunea „Ai Aflat!” cu Ionuț Cristache.

Sondaj Gândul


Crezi că Traian Băsescu ar fi cea mai bună propunere de premier acum?

Vezi rezultate

Loading ... Loading ...

Nuclearelectrica a anunțat că Unitatea 2 ar putea fi oprită controlat pe 13 august

Pe 9 august, Ministerul Energiei a transmis că nivelul Dunării la Cernavodă a crescut cu patru centimetri, deși estimările hidrologice indicau o scădere de aceeași amploare. La acel moment, autoritățile considerau că măsurile luate ar putea prelungi funcționarea Unității 2 cu cel puțin încă nouă zile.

Între timp, situația hidrologică s-a înrăutățit din nou. Astăzi, 11 august, Nuclearelectrica a anunțat că Unitatea 2 ar putea fi oprită controlat în dimineața zilei de 13 august, pe fondul diminuării nivelului Dunării și al prognozelor nefavorabile. Unitatea 1 se află deja în afara funcțiunii din 28 iulie, oprirea fiind determinată, de asemenea, de debitul extrem de scăzut al fluviului.

Sorin Rândașu, directorul general adjunct al Apelor Române, a precizat marți că la Cernavodă s-a ajuns la pragul critic de minus 230 de centimetri. În același timp, debitul Dunării la intrarea în România a scăzut până în jurul valorii de 1.370 de metri cubi pe secundă.

Ce s-a întâmplat cu reactoarele 3 și 4

În perioada guvernării Ponta, România a negociat cu partea chineză construirea reactoarelor 3 și 4 de la Cernavodă. În 2013 a fost semnată o scrisoare de intenție, iar în 2015 Nuclearelectrica și China General Nuclear au încheiat un memorandum pentru dezvoltarea proiectului.

Colaborarea cu CGN a fost abandonată însă în 2020, iar România a reorientat proiectul către parteneri occidentali, inclusiv Statele Unite. Reactoarele 3 și 4 nu au fost însă abandonate: proiectul este în derulare și se află în etapa de dezvoltare, cu o decizie de investiție prevăzută pentru iunie 2027.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cerealele Ucrainei, pe traseu nou spre România! Trenurile, sosire la Constanța prin Moldova
Digi24
Curtea de Apel București a desființat acuzațiile DIICOT din cazul Pașca. De ce au fost lăsați în libertate (Motivare)
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Nicușor Dan forțează un compromis pe salarizarea bugetarilor. „Nu știu dacă am mai avut vreodată o asemenea combinație”
Mediafax
INCREDIBIL! Topul celor mai scumpe CARTIERE din România. Nu te-ai fi așteptat la locul 1
Click
Dan Negru a arătat cât costă motorina și benzina în Turcia. Care e diferența față din prețurile din România: „Barosanii lor modifică frecvent accizele”
Digi24
Ținuți în case și departe de ferestre: vizita lui Vladimir Putin într-un oraș din Rusia
Cancan.ro
Cine este Anna și cum l-a 'smintit' pe pensionarul MApN care i-a scris numele pe stâncă. Povestea 'interzisă' care se ascunde în spatele graffitiului de pe Transfăgărășan
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și cu ce se ocupă în prezent Raluca de la Angels! E neschimbată de 23 de ani și are o siluetă de invidiat după 5 sarcini
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Imagini șocante pe un drum din România: Un copil cade din mașină
Descopera.ro
Două studii au dezvăluit că oamenii și șoarecii au ceva foarte important în comun
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Părinți informatori. Dosarele declasificate care arată cum FBI-ul a spionat adolescenții rebeli ai Americii