Prima pagină » Știri » Autoritățile din Milano introduc o taxă pentru intrarea autovehiculelor în oraș

Autoritățile din Milano introduc o taxă pentru intrarea autovehiculelor în oraș

Autoritățile din orașul italian Milano au instituit pentru autovehiculele care intră în oraș o taxă de până la zece euro, iar sumele colectate astfel sunt destinate întreținerii autobuzelor, drumurilor pentru bicicliști și autovehiculelor ecologice, relatează BBC News Online.

Autoritățile din orașul italian Milano au instituit pentru autovehiculele care intră în oraș o taxă de până la zece euro, iar sumele colectate astfel sunt destinate întreținerii autobuzelor, drumurilor pentru bicicliști și autovehiculelor ecologice, relatează BBC News Online.

Mai multe camere au fost instalate la 43 de porți electrice instalate în jurul unei zone centrale de circa opt kilometri pătrați. Primarul orașului Milano, Letizia Moratti, a instituit taxa prevăzând o reducele a nivelului de poluare cu 30 la sută și o reducere a traficului urban cu zece la sută. Automobilele electrice și cele hibrid au posibilitatea să intre în această zonă fără a plăti.

Sondajele arată că opiniile cetățenilor sunt împărțite cu privire la ideea de bază a acestei taxe. Într-o țară în care numărul proprietarilor de mașini este unl dintre cele mai ridicate din lume, Milano este cunoscut ca fiind unul dintre cele mai poluate orașe ale Europei. Circa 89.000 de automobile se află zilnic pe străzile orașului, iar în prima zi de aplicare a acestei măsuri, autoritățile rutiere au constatat o reducere a traficului cu 40 la sută, estimând că rezultatul a fost peste așteptări.

Alte două orașe italiene, Torino și Genova, iau de asemenea în considerare instituirea unei taxe de poluare. În 2003, în Londra a fost introdusă o taxă similară care a dus la reducerea traficului în zonele supraaglomerate de centru și la reducerea emisiilor de dioxid de carbon cu circa o cincime.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Germania blochează extrădarea unui român condamnat pentru jaf. Judecătorii invocă situația din închisorile din România
Digi24
Un copil de șase ani din Botoșani a intrat în comă după ce sora lui i-a pus un plasture pe o rană
Cancan.ro
Părinții Victoriei, îngenuncheați de durere lângă sicriu. Mihaela și Cazimir Ionescu, devastați după pierderea fiicei lor
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
România face eforturi pentru a păstra trupele SUA. Ce ar însemna o retragere americană de pe flancul estic
Mediafax
Viața într-un oraș de 15 minute: Aplicația MyCosmopolis și stilul de viață premium
Click
Scandal între amici din cauza bacșișului lăsat la terasă. „Atât valorează prietenia voastră, 5 lei”
Digi24
Când ar putea fi repornită centrala de la Cernavodă
Cancan.ro
Ce au pus părinții Victoriei Ionescu pe sicriul cu trupul neînsuflețit al fiicei lor. Ți se rupe sufletul! 🥲
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezii vor să „pensioneze” Defender cu un SUV interesant. Modelul vine în România toamna asta
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine controlează, de fapt, un cântec: o scurtă istorie a drepturilor muzicale