Prima pagină » Știri » Irakul speră să își asigure propria securitate începând cu anul 2009

Irakul speră să își asigure propria securitate începând cu anul 2009

Știri
Irakul speră ca forțele sale de securitate să devină complet operaționale și să preia responsabilitățile trupelor americane începând cu anul 2009, a apreciat joi ministrul irakian al Apărării, Abdel Kader al-Obeidi, în cursul unei vizite la Washington, relatează AFP.

Irakul speră ca forțele sale de securitate să devină complet operaționale și să preia responsabilitățile trupelor americane începând cu anul 2009, a apreciat joi ministrul irakian al Apărării, Abdel Kader al-Obeidi, în cursul unei vizite la Washington, relatează AFP. Întrebat de un jurnalist despre capacitatea forțelor irakiene de a asigura securitatea țării începând cu 2009, ministrul irakian a răspuns: "această dată pe care ați citat-o ar putea fi cea corectă".

"Anul trecut, forțele de securitate irakiene și-au consolidat capacitățile și efectivul, ajungând la peste 100.000" de persoane, a declarat Gates. "Irakienii își asumă reponsabilitatea securității în nouă provincii din 18 și ne așteptăm ca acest transfer să continue", a adăugat el."Suntem pe calea cea bună în perspectiva reducerilor" de trupe anunțate în septembrie 2007, de la 160.000 la 130.000 de militari, a mai declarat Gates.

Făcând referire la milițiile sunnite mobilizate de armata americană în lupta împotriva al-Qaida, ministrul irakian a calificat această situație drept o "experiență fructuoasă", subliniind că există însă și "probleme".

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Robert Negoiță a învins ANAF. Datoria istorică de 50 de milioane de euro ștearsă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Noi informații despre Alexandru, băiețelul de 5 ani găsit în pădure după 48 de ore. ANUNȚUL făcut de medici
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Cătălin Măruță, dezvăluiri tulburătoare despre tatăl lui. Cum a ajuns să-l cunoască cu adevărat abia după ce a murit: „Eram la priveghi”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Vlad Țurcanu, directorul Teleradio Moldova, a DEMISIONAT după scandalul voturilor de la Eurovision 2026
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cine sunt, de fapt, japonezii? O descoperire genetică majoră rescrie istoria