Prima pagină » Știri » Un site islamist a publicat o nouă versiune a unui program de codificare a comunicațiilor

Un site islamist a publicat o nouă versiune a unui program de codificare a comunicațiilor

Un site islamist, folosit frecvent de susținătorii al-Qaida, a publicat vineri o nouă versiune a unui software de criptare, despre care afirmă că îi va ajuta pe militanții islamiști să își securizeze comunicațiile pe Internet, relatează Reuters.

Un site islamist, folosit frecvent de susținătorii al-Qaida, a publicat vineri o nouă versiune a unui software de criptare, despre care afirmă că îi va ajuta pe militanții islamiști să își securizeze comunicațiile pe Internet, relatează Reuters.

Programul Mujahideen Secrets 2 a fost prezentat drept "primul program islamist pentru comunicații sigure în rețea, cu cel mai înalt nivel tehnic de codificare". Softul este o versiune nouă a programului Mujahideen Secrets, lansat la începutul anului trecut de Global Islamic Media Front, grup care are legături cu rețeaua teroristă.

Eficiența noului software, în limba arabă, nu a putut fi testată imediat, însă experți în probleme de securitate au avertizat că efectul distribuirii primei versiuni în rândurile hackerilor islamiști și vorbitori de arabă se poate dovedi semnificativ.

Susținătorii rețelei al-Qaida folosesc intens Internetul pentru a difuza declarațiile grupului, publicate pe sute de site-uri islamiste, iar grupurile care au legătură cu rețeaua operează site-uri proprii, care migrează frecvent din cauza măsurilor luate de furnizorii de servicii Internet. Activitatea diviziei media a rețelei al-Qaida, As-Sahab, a devenit tot mai sofisticată în ultimii ani, aceasta difuzând 97 de mesaje audio și video electronice în 2007, față de numai șase în 2002.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Ce au aflat procurorii despre Denise Rifai și Dan Bittman? Relațiile prezentatoarei de la Antena 1, devoalate
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Nici măcar un român printre noii ambasadori UE? Adevărul dur rostit de un expert în negocieri europene
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Andrei Duban, în lacrimi în podcastul lui Cătălin Oprișan. Ce l-a făcut să plângă: „Nu cred așa ceva! Dar nimeni nu știe asta. De unde Doamne iartă-mă…”
Digi24
Reacția Kremlinului după ce WSJ a scris că Rusia face presiuni asupra Belarusului pentru extinderea războiului din Ucraina
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Când va fi finalizat lotul 1 de pe Autostrada A0 Nord? Anunțul constructorului român
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Un mister al fizicii care durează de un deceniu ar putea fi, în sfârșit, rezolvat