Prima pagină » Știri » Peste 25.000 de păsări, sacrificate într-un focar de gripă aviară din Crimeea

Peste 25.000 de păsări, sacrificate într-un focar de gripă aviară din Crimeea

Ferma privată din Crimeea unde a fost identificat virusul gripei aviare H5N1 a sacrificat toate cele 25.000 de păsări, a anunțat, sâmbătă, Igor Krol, șeful serviciului de presă al Ministerului pentru Situații de Urgență, citat de AFP.

Ferma privată din Crimeea unde a fost identificat virusul gripei aviare H5N1 a sacrificat toate cele 25.000 de păsări, a anunțat, sâmbătă, Igor Krol, șeful serviciului de presă al Ministerului pentru Situații de Urgență, citat de AFP. "Dezinfectarea zonei și a mijloacelor de transport va mai dura încă două sau trei zile", a adăugat el.

Ministerul pentru Situații de Urgență anunțase vineri identificarea unui focar de gripă aviară în peninsula Crimeea, din sudul Ucrainei, afectată de epidemie și la sfârșitul anului 2005 și începutul anului 2006. Testele au confirmat prezența virusului H5N1, potențial letal pentru om, la găinile moarte dintr-o crescătorie particulară, aflată în satul Rivne din centrul Crimeei.

Virusul H5N1 a fost detectat prima dată în Crimeea în decembrie 2005, într-o zonă din nord-estul peninsulei, în apropierea unei zone de migrație a păsărilor sălbatice. Autoritățile au sacrificat atunci zeci de mii de păsări, reușind să împiedice răspândirea gripei aviare. Începând din 2003, gripa aviară a provocat moartea a peste 200 de persoane în întreaga lume.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
Canicula schimbă orașele Europei: patru idei care reduc riscurile pentru populație
Cancan.ro
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Negocierile de la Cotroceni, în impas. SURSE: „Partidele nu au dat dovadă de flexibilitate în urma discuțiilor de azi”
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Ea a mama soacră din Italia a lui Mihai Mitoșeru: „Când cuscrele se înțeleg suntem și noi fericiți.” Cum o răsfață pe Camelia Mitoșeru?
Digi24
VIDEO Culisele dezbaterilor de la Cotroceni: de ce nu s-au înțeles partidele cu Nicușor Dan (surse)
Cancan.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate Tuncay Ozturk la aproape 10 ani de la divorțul de Andreea Marin. S-a recăsătorit și are copil
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Descopera.ro
Ceva uluitor se întâmplă cu balenele din Marea Mediterană
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
De ce au avut cutremurele din Venezuela efecte atât de grave?