Prima pagină » Știri » Cerșetorii români au invadat Geneva

Cerșetorii români au invadat Geneva

Știri
Mai mult de 100 de cerșetori, majoritatea români, au fost văzuți, toamna trecută, pe străzile Genevei, motiv pentru care autoritățile au instituit, în luna noiembrie, o lege prin care aceștia sunt expluzați din țară, informează, miercuri, site-ul tdg.ch.

Mai mult de 100 de cerșetori, majoritatea români, au fost văzuți, toamna trecută, pe străzile Genevei, motiv pentru care autoritățile au instituit, în luna noiembrie, o lege prin care aceștia sunt expluzați din țară, informează, miercuri, site-ul tdg.ch.

Numărul mare de cerșetori din Elveția a atras atenția oficialilor, iar un politician din cantonul Vaud propune ca aceeași lege adoptată de orașul Geneva, în noiembrie, să intre în vigoare și în alte orașe. Cerșitul pe străzile Elveției este un fenomen relativ nou, apărut după extinderea Uniunii Europene. Cetățenii unor țări precum România pot locui, acum, în Elveția timp de trei luni. Problema a fost observată și în Laussane, unde aproximativ doisprezece oameni au fost văzuți cerșind pe stradă.

Procurorul general al Genevei, Daniel Zappelli, a cerut Poliției, săptămâna aceasta, să aplice legea cu mai multă seriozitate. Au fost desemnați mai mulți ofițeri care să patruleze pe străzi și să amendeze cerșetorii. Pe de altă parte, nu toți politicienii din Vaud sunt dispuși să adopte măsura. "Pentru a fi cu adevărat categorici ar trebui, mai întâi, să interzicem sărăcia", a spus Marc Vuilleumier, consilier municipal în Laussane.

Între timp, la Geneva s-a înființat Mesemrom, un grup de susținere a romilor din România, care a cerut Înaltei Curți a Elveției să renunțe la legea împotriva cerșetorilor, pe motiv că încalcă libertățile personale.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Persoanele care au mai multe șanse să supraviețuiască cancerului au următoarele caracteristici, potrivit unui studiu amplu
Digi24
Coiful de la Coțofenești, recuperat cu ajutorul lui „Indiana Jones al lumii artei”: „Nu o fac pentru bani, ci pentru povești”
Cancan.ro
Valentin Sanfira, prima REACȚIE după dezvăluirile sfâșietoare făcute de Codruța Filip: 'Am găsit ceva mai valoros'
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Florin Manole: „Mama mea a lucrat într-o croitorie toată viața. Salariul ei n-a crescut decât odată cu salariul minim”
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
„E o glumă”: Fostul reprezentant al armatei ungare afirmă că forțele armate ale țării sunt „la un pas de criză”
Cancan.ro
Codruța Filip, DISTRUSĂ de durere după divorț. Cum a chinuit-o Valentin Sanfira în cei 4 ani de căsnicie
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacă ai un far funcțional, dar celălalt este ars, te amendează poliția? Ce spune Codul Rutier în 2026
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Unde trăiesc cei mai politicoși oameni din lume?