Prima pagină » Știri » Ministrul sănătății contestă Raportul Comisiei prezidențiale

Ministrul sănătății contestă Raportul Comisiei prezidențiale

Ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, a contestat raportul Comisiei prezidențiale asupra sănătății, susținând că în acesta a fost utilizată o bază de date din 2000.

Ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, a contestat raportul Comisiei prezidențiale asupra sănătății, susținând că în acesta a fost utilizată o bază de date din 2000. „Documentul folosește date din rapoartele Organizației Mondiale a Sănătății, din intervalul 2000 – 2002, date fără îndoială corecte, dar care nu mai sunt actuale deoarece un studiu publicat în 2000 folosește date statistice din perioada ‘97-‘98-‘99. La pagina 7 din raportul comisiei este un tabel referitor la performanța sistemelor de sănătate, în dreptul căruia se specifică clar că este din 2000. Între timp au trecut opt ani, chiar zece ani, pe care comisia nu îi ia însă în seamă. Ceea ce fac autorii raportului, și implicit președintele, se cheamă dezinformare”, a precizat ieri ministrul Nicolăescu. Referitor la numărul de 60.000 de decese evitabile care se produc într-un an, Nicolăescu a susținut că acesta este calculat în anul 2006, când s-ar fi utilizat date din 2000-2002. „Documentul prezidențial este discutabil și din punct de vedere al credibilității, deoarece a fost făcut public în avanpremiera campaniei electorale. În urmă cu câteva luni, raportul comisiei prezidențiale ar fi putut avea caracter de ghid, astăzi este doar un document electoral, cu ajutorul căruia președintele speră să contribuie la capitalul electoral al favoriților săi politici”, a afirmat Nicolăescu. (Cl.M.)
 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șefa CCR rupe TĂCEREA după întâlnirea cu Bolojan! Ce spune Simina Tănăsescu despre acuzațiile din spațiul public
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Ei sunt soții care au murit în Grecia, în timp ce se aflau în luna de miere. Elicopterul privat s-a prăbușit!
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
„Mai frumos e în Ferentari”. Turiști români revoltați de condițiile găsite la hotelurile de pe litoralul Bulgariei: „Nu aș mai veni aici nici gratis”
Mediafax
Mega-gară de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Rugăciunea pentru momentele de cumpănă. Rostește-o zilnic timp de o lună și caută liniștea sufletească
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Băutura de 3 lei care ajută microbiomul, potrivit lui Carmen Brumă. Românii o au în casă, dar puțini știu cât e de benefică
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Toată viața a crezut că nu are familie, dar un test ADN a dezvăluit 50 de rude din toată lumea