Prima pagină » Știri » O fetiță rănită foarte grav în accidentul de la Suceava a fost trimisă la un spital din Iași

O fetiță rănită foarte grav în accidentul de la Suceava a fost trimisă la un spital din Iași

Știri
Una dintre elevele internate la Spitalul Municipal din Vatra Dornei, în urma accidentului în care a fost implicat un microbuz școlar, a fost trimisă cu o ambulanță la Spitalul de Neurochirurgie din Iași, în timp ce o altă fată a fost operată de urgență, urmând să fie tranferată apoi tot la Iași.

Una dintre elevele internate la Spitalul Municipal din Vatra Dornei, în urma accidentului în care a fost implicat un microbuz școlar, a fost trimisă cu o ambulanță la Spitalul de Neurochirurgie din Iași, în timp ce o altă fată a fost operată de urgență, urmând să fie tranferată apoi tot la Iași.

Directorul ASP Suceava, Alexandru Lăzăreanu, a declarat pentru corespondentul MEDIAFAX că fetița în comă de gradul IV, după ce a suferit un traumatism cranian, este transportată cu o ambulanță a Spitalului Municipal Vatra Dornei la Spitalul de Neurochirurgie din Iași. Pe traseu, fetița va fi preluată de o amubulanță a SMURD Iași.

O altă elevă în stare foarte gravă, aflată tot în comă, este supusă unei intervenții chirurgicale de urgență la Spitalul Municipal Vatra Dornei întrucât a suferit o ruptură de splină. Cel mai probabil, și aceasta va fi transportată tot la Iași, după operație.

Potrivit sursei citate, se face o evaluare a celorlalți doi copii aflați în stare gravă pentru a se stabili dacă vor fi trimiși la un spital din Iași sau la Spitalul Județean de Urgență din Suceava, iar alți trei elevi vor fi transferați cu siguranță la Spitalul Județean din Suceava.

Potrivit subinspectorului Ioana Crăciun din cadrul IPJ Suceava, s-a stabilit că în urma impactului cu TIR-ul microbuzul școlar în care se aflau nouă elevi a fost proiectat într-o prăpastie. Șoferul TIR-ului, care este înmatriculat în Bacău, trecuse pe lângă o patrulă de Poliție cu doi kilometri înainte de locul producerii accidentului. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Celine Dion și-a anunțat revenirea pe scenă! Unde va concerta în această toamnă?