Prima pagină » Știri » O persoană a murit în incendiul izbucnit ieri seară în Centrul Istoric al Capitalei

O persoană a murit în incendiul izbucnit ieri seară în Centrul Istoric al Capitalei

Inspectoratul pentru Situații de Urgență "Dealu Spirii" București a informat că în incendiul de vineri noaptea din Centrul Istoric a murit o persoană, iar șase locatari blocați în interiorul imobilului cuprins de flăcări fiind salvați de pompieri.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Dealu Spirii” București a informat că în incendiul de vineri noaptea din Centrul Istoric a murit o persoană, iar șase locatari blocați în interiorul imobilului cuprins de flăcări fiind salvați de pompieri.

Vineri, la ora 21.25, Inspectoratul pentru Situații de Urgență a fost solicitat să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe strada Franceză din Centrul Istoric al municipiului București.

„La sosirea echipajelor ISU București incendiul se manifesta cu violență și degajări mari de fum la nivelul podului unei clădiri de locuit de tip P+2, suprafața afectată fiind de aproximativ 600 de metri pătrați. În urma executării recunoașterii au fost identificate șase persoane surprinse în interiorul clădirii, acestea fiind în imposibilitatea de a se autoevacua din cauza inhalării de monoxid de carbon”, spune ISU.

Victimele au fost preluate de echipajele pompierilor SMURD pentru acordarea primului-ajutor medical. De asemenea, alți cinci locatari ai imobilului au necesitat asistență medicală.

„Din totalul de 12 victime ale incendiului, pentru două dintre ele s-a impus transportul la spital pentru îngrijiri suplimentare, și din nefericire a existat și o victimă care a decedat, descoperită în una din camerele imobilului”, precizează ISU.

Amploarea situației de urgență a determinat acționarea cu tehnică de intervenție specifică, respectiv nouă autospeciale cu apă și spumă, trei autospeciale pentru intervenție și salvare de la înălțime, un echipaj de descarcerare, trei echipaje de prim-ajutor și un echipaj medical avansat de la UPU-SMURD Florearasca.

„Principalele dificultăți întâmpinate pe durata intervenției au fost determinate de accesul dificil al autospecialelor pe străzile înguste și de lipsa forțelor cu care se cooperează pentru întreruperea alimentării cu energie electrică a imobilelor afectate”, a subliniat ISU.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai bătrân strămoș al rechinilor înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor