Prima pagină » Știri » Călătorii vor putea cumpăra bilet prin sms în vehiculele RATB, începând de joi

Călătorii vor putea cumpăra bilet prin sms în vehiculele RATB, începând de joi

Călătorii vor putea cumpăra bilet prin sms în vehiculele RATB, începând de joi
Călătorii care circulă cu vehiculele Regiei Autonome de Transport București (RATB) vor putea cumpăra bilete, începând de joi, prin sms, prețul unui abonament valabil o zi fiind de 9,6 lei, același cu cel plătit la punctele de vânzare stradale, fără alte costuri suplimentare, anunță RATB.

Călătorii care circulă cu vehiculele Regiei Autonome de Transport București (RATB) vor putea cumpăra bilete, începând de joi, prin sms, prețul unui abonament valabil o zi fiind de 9,6 lei, același cu cel plătit la punctele de vânzare stradale, fără alte costuri suplimentare, anunță RATB.

Abonamentul va putea fi cumpărat printr-un singur SMS la numărul 7456, disponibil în rețelele de telefonie mobilă Orange și Vodafone, precizează sursa citată.

Plata va putea fi efectuată de pe orice tip de telefon mobil.

Concret, înainte de momentul urcării în vehiculele RATB, călătorii vor trimite un sms cu textul A, urmând ca în câteva secunde să primească un mesaj care va conține un cod ce va confirma efectuarea tranzacției.

Călătorii vor fi obligați să păstreze sms-ul pe toată durata zilei, până la expirarea valabilității abonamentului.

Reprezentanții regiei precizează că siguranța plății prin SMS este garantată de platforma de operare, care este prevăzută cu un mecanism antifraudă.

„Dorim să venim în sprijinul călătorilor noștri, oferindu-le acest nou instrument de plată, accesibil, rapid și comod. Aceasta este o altă etapă pe care RATB o parcurge în cadrul unui program mai amplu de optimizare a ofertei de transport și de creștere a calității serviciilor oferite publicului călător”, spune directorul general RATB, Viorel Popescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imagini incredibile. O parapantă, lovită de un avion în timpul zborului
Digi24
Un mitropolit rus decorat de Putin a fost reținut în Cehia pentru că ar fi deținut droguri. Reacția înaltului prelat
Cancan.ro
Milionarul și-a snopit iubita din cauza unor prăjituri! IREAL cum și-a justificat gestul
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
Fabrica uitată de lângă „autostrada cu tuneluri”. Cum a ajuns în ruină uzina de oțet și solvenți de la Margina
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
O femeie care a dispărut în urmă cu 32 de ani, pe când era doar o adolescentă, a fost găsită vie
Digi24
Nicușor Dan se pregătește să desemneze premierul. Care ar fi numele cu cele mai mari șanse (surse)
Cancan.ro
Anghel Damian, mut de UIMIRE! A văzut testele de inteligență ale membrilor clanului Cămătaru: 'Genii'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Roberta Anastase la 50 de ani? Transformarea discretă a fostei Miss România 1994
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
S-a lansat prima electrică Ferrari: 1.050 CP și accelerează până la 100 km/h în 2,5 secunde
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Presiune pe Apple și Nvidia după anunțul Huawei! Ce pregătește compania chineză?