Prima pagină » Știri externe » Președintele german anulează o vizită în Ucraina ca protest față de situația lui Timoșenko

Președintele german anulează o vizită în Ucraina ca protest față de situația lui Timoșenko

Președintele german anulează o vizită în Ucraina ca protest față de situația lui Timoșenko
Președintele german Joachim Gauck și-a anulat o vizită în Ucraina pentru a protesta față de refuzul Kievului de a îi permite Iuliei Timoșenko să se trateze în Germania, relatează publicația Suddeutsche Zeitung în ediția de joi, citată de AFP.

Președintele german Joachim Gauck și-a anulat o vizită în Ucraina pentru a protesta față de refuzul Kievului de a îi permite Iuliei Timoșenko să se trateze în Germania, relatează publicația Suddeutsche Zeitung în ediția de joi, citată de AFP.

Conform jurnalului bavarez, Gauck trebuia să participe la jumătatea lunii mai la o întâlnire a președinților statelor Europei centrale la Yalta, însă acesta a transmis ambasadei ucrainene că nu se va prezenta, scrie jurnalul, citând serviciile președinției.

Această decizie, discutată cu cancelarul Angela Merkel, „este legată de îngrijorarea profundă a guvernului german cu privire la soarta fostului premier ucrainean”, aflată în prezent în arest și care a început o grevă a foamei pentru a protesta față de represiunea a cărei victimă se consideră, continuă publicația.

Iulia Timoșenko are probleme cu spatele și a fost examinată de doi medici ai unei clinici din Berlin acum câteva zile. Autoritățile ucrainene au invitat o echipă de medici germani să o trateze pe Timoșenko, însă guvernul german preferă ca ea să fie tratată în Germania.

Timoșenko, în vârstă de 51 de ani, se află în arest din august 2011 și a fost condamnată în octombrie la șapte ani de închisoare pentru abuz de putere. Opozanta denunță o răzbunare personală a președintelui Viktor Ianukovici, ales în 2010, pentru a o înlătura pe principala sa adversară politică.

Ea a început o grevă a foamei în 20 aprilie, afirmând că a fost victima violenței în închisoare și dorind să denunțe represiunea politică din țară.GERMANIA, UCRAINA, TIMOȘENKO

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Cum încearcă presa rusă să creeze tensiuni între București și Kiev cu o minciună despre participarea lui Zelenski la B9
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
O descoperire uimitoare pune sub semnul întrebării originile vieții animale