Prima pagină » Știri politice » MOȚIUNEA DE CENZURĂ. Ponta, Antonescu și Constantin merg împreună la Cotroceni

MOȚIUNEA DE CENZURĂ. Ponta, Antonescu și Constantin merg împreună la Cotroceni

MOȚIUNEA DE CENZURĂ. Ponta, Antonescu și Constantin merg împreună la Cotroceni
Președinții partidelor din USL, respectiv Victor Ponta, Crin Antonescu și Daniel Constantin, vor merge îmnrepună la Cotroceni, la consultările cu Traian Băsescu, deși cele trei partide fuseseră invitate separat, au declarat surse din USL

Președinții partidelor din USL, respectiv Victor Ponta, Crin Antonescu și Daniel Constantin, vor merge îmnrepună la Cotroceni, la consultările cu Traian Băsescu, deși cele trei partide fuseseră invitate separat, au declarat surse din USL, scrie Mediafax.

Conform surselor citate, delegația USL va fi formată doar din președinții PSD, PNL și PC.

Președintele Traian Băsescu a trimis partidelor invitații la consultări pentru desemnarea unui nou prim-ministru, discuțiile fiind programate să înceapă la ora 17.00 cu PSD.

PSD, PNL și PC sunt invitate separat la discuții la Cotroceni, începând de la ora 17.00.

Administrația Prezidențială a anunțat că președintele Traian Băsescu a trimis o scrisoare președinților partidelor și formațiunilor politice reprezentate în Parlament, prin care îi invită la consultări, vineri, la Palatul Cotroceni, după următorul program: orele 17.00-17.30 – PSD, 17.30-18.00 – PNL, 18.00-18.30 – PC, 18.30-19.00 – grupul parlamentar al minorităților naționale, 19.00-19.30 – UDMR, 19.30-20.00 – UNPR, 20.00-20.30 – PDL.

Fiecare delegație poate fi formată din maxim 12 persoane.

„În temeiul art. 85 alin. (1) și al art. 103 alin. (1) din Constituția României, în conformitate cu care «Președintele României desemnează un candidat pentru funcția de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament», având în vedere demiterea Guvernului în urma retragerii de către Parlament a încrederii acordate și ținând cont de faptul că niciun partid politic nu are o majoritate absolută a locurilor din Parlamentul României, vă invit la Palatul Cotroceni, în data de 27 aprilie 2012, conform programului anexat, pentru consultări în vederea desemnării unui candidat pentru funcția de prim-ministru”, se arată în invitație, potrivit comunicatului.

Guvernul Ungureanu a căzut în urma adoptării moțiunii de cenzură, în Parlament fiind exprimate 235 de voturi „pentru”, 9 „împotrivă”, iar patru voturi fiind anulate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Mesajul surprinzător al lui Friedrich Merz: „Nu le-aş recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la muncă”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Pactul Bolojan-Orban: Planul secret pentru reîntregirea PNL și eliminarea influenței PSD
Mediafax
Te poți îmbogăți dacă ai un asemenea telefon vechi! Ai și tu unul uitat prin casă?
Click
Horoscop săptămâna 15-21 mai. Patru zodii trag lozul norocos și fac schimbări importante în viața lor
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină plătesc RCA diferit? Cât costă asigurarea auto în 2026 și care sunt tarifele de referință
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Știința statului jos: ce funcții ale scaunului chiar contează pentru spate și concentrare (P)