Prima pagină » Știri politice » Nouă din cei 22 de primari din Iași aleși în 2008 din partea PDL mai candidează pentru acest partid

Nouă din cei 22 de primari din Iași aleși în 2008 din partea PDL mai candidează pentru acest partid

Doar nouă din cei 22 de primari din județul Iași aleși în 2008 din partea PDL mai candidează pentru democrat-liberali la scrutinul din 10 iunie, doisprezece dintre edilii PDL alegând să candideze din partea partidelor din USL, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Doar nouă din cei 22 de primari din județul Iași aleși în 2008 din partea PDL mai candidează pentru democrat-liberali la scrutinul din 10 iunie, doisprezece dintre edilii PDL alegând să candideze din partea partidelor din USL, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Liderul PDL Iași, senatorul Dumitru Oprea, a afirmat, duminică, într-o conferință de presă, că din cei 22 de primari PDL din județ, doar nouă mai candidează pe listele acestui partid, în timp ce 12 au decis să candideze pe listele USL sau a unuia dintre partidele componente ale acestei alianțe.

Oprea a precizat că doi primari din județ, de la Țigănași și Țibănești, membri ai PNL, respectiv PSD, au decis să candideze pe listele PDL.

„La locale, vom avea unsprezece primari în funcție candidând pe listele noastre. Dintre primarii care s-au retras de la noi, doar unul a plecat la USL după momentul trecerii moțiunii de cenzură”, a afirmat Dumitru Oprea.

Liderul PDL a mai afirmat că unul dintre edilii democrat-liberali, cel din localitatea Butea, a decis să nu mai candideze deloc la alegerile locale din 10 iunie.

„Există trendul partidului unic. Primarii plecați la USL vor avea o soartă stranie, pentru că asistăm la politica laptelui umflat”, a precizat Oprea.

Potrivit acestuia, PDL a depus deja la Biroul Electoral Județean Iași liste complete de candidaturi pentru 70 de localități, în timp ce în restul de 28 de localități, listele vor fi depuse duminică după-amiază sau cel târziu luni.

„Ținta noastră este să menținem numărul de primari din 2008. Unsprezece îi avem deja, sperăm ca restul să îi câștigăm pe 10 iunie”, a afirmat Dumitru Oprea.

Candidații PDL la primăria Iași și șefia CJ sunt deputații Nicușor Păduraru și petru Movilă. Nici unul dintre cei doi nu și-a înregistrat candidatura la biroul electoral.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani