Prima pagină » Știri politice » Ponta: Înainte să plece, șeful CNAS a trimis facturi claw-back. De mâine puteam rămâne fără medicamente

Ponta: Înainte să plece, șeful CNAS a trimis facturi claw-back. De mâine puteam rămâne fără medicamente

Ponta: Înainte să plece, șeful CNAS a trimis facturi claw-back. De mâine puteam rămâne fără medicamente
Victor Ponta a anunțat că va cere Ministerului Sănătății și organelor în drept să cerceteze toate activitățile fostului șef CNAS.

Premierul Victor Ponta a anunțat că a semnat decizia de eliberare a lui Lucian Duță de la conducerea Casei Naționale a Asigurărilor de Sănătate (CNAS) și l-a acuzat pe acesta că, înainte de a demisiona, a înaintat facturile de încasare a taxei claw-back, generând un risc al lipsei de medicamente.

„Am aflat cu indignare că domnul Duță a creat, înainte de a pleca, o nouă problemă Guvernului trimițând facturile referitoare la încasarea taxei de claw-back, ceea ce de mâine ne poate pune în situația de a rămâne fără medicamente. Ministrul în funcție a reușit pentru moment să dialogheze și să stabilizeze situația, dar această atitudine este nu doar neelegantă, ci chiar ilegală”, a spus Ponta.

El a anunțat că va cere Ministerului Sănătății și organelor în drept să cerceteze toate activitățile fostului șef CNAS.

Tot marți, premierul a semnat și decizia de eliberare a Cristinei Trăilă de la conducerea Autorității Naționale de Reglementare și Monitorizare a Achizițiilor Publice.

Lucian Duță a anunțat, luni, că demisionează de la conducerea Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, precizând că urează succes echipei care va veni la CNAS.

Departamentul Social, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
OFF The Record. Judecător Bogdan Mateescu: Jalonul PNRR privind pensiile magistraților putea fi reglat în 5 minute
Digi24
„O clică de nătărăi” - despre cine vorbește Traian Băsescu și legătura cu Călin Georgescu
Cancan.ro
Unde a fost găsită Denisa, românca dispărută în Belgia, după 10 zile de căutări? 'Nu vă doresc să ajungeți în punctul în care eu sunt'
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Ce scrie presa din Ucraina despre Sahara, prima rachetă românească cu inteligență artificială
Mediafax
Macron reacție dură către Meloni, după declarațiile despre incidentul de la Lyon
Click
Horoscop săptămâna 20-26 februarie. Patru zodii au noroc pe toate planurile, iar un nativ primește vești mari la locul de muncă
Digi24
Arhitectul din culise al întâlnirii Nicușor Dan – Marco Rubio: agentul de modelling al Melaniei
Cancan.ro
Concurentul de la Desafio săltat de mascații de la DIICOT pentru posesie de droguri
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Mașina rusească la care visau românii în perioada comunistă revine după un sfert de secol. Dar, e fabricată în China
Descopera.ro
China a construit robotul suprem! Ce poate face?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Misterul „gropii gravitaționale” din Antarctica a fost rezolvat, anunță cercetătorii