Prima pagină » Magazin » Singurul om care nu s-a lăsat evacuat de la Fukushima. Stă singur într-un loc din care toți vecinii săi au fugit

Singurul om care nu s-a lăsat evacuat de la Fukushima. Stă singur într-un loc din care toți vecinii săi au fugit

Singurul om care nu s-a lăsat evacuat de la Fukushima. Stă singur într-un loc din care toți vecinii săi au fugit
A rămas singur într-o localitate din care alți 16.000 de oamenii au fugit, de tema radiațiilor.

La mai bine de un an de la producerea dezastrului de la Fukushima și după ce autoritățile au evacuat toate localitățile pe o rază de 20 de kilometri de centrala nucleară, un japonez din zona afectată continuă să locuiască în gospodăria sa, ignorând pericolul la care se expune.

Naoto Matsumura are 52 de ani și a rămas singurul locuitor din Tomioka, aflat la 12 kilometri de Fukushima, după ce toți cei 16.000 de rezidenți de aici au fost evacuați din calea radiațiilor, scrie The Telegraph.

În ziua când s-au produs exploziile de la reactoare, Naoto a pornit împreună cu părinții și câțiva localnici spre sud.

„Am bătut la ușa casei matușii mele, în Iwaki, dar nu ne-a lăsat să intrăm pe niciunul, spunându-ne că suntem contaminați. Așa că am mers la un adăpost din apropiere, dar nici acolo nu am putut rămâne, așa că ne-am întors acasă”, povestește Naoto.

O lună mai târziu mama lui s-a îmbolnăvit, iar restul familiei s-a mutat la niște rude care locuiau în afara zonei de pericol.

„Cum nu puteam să luăm și animalele cu noi, eu am rămas acasă pentru a avea grijă de ele”, își motivează japonezul alegerea. El a spus că nu ar fi putut să-și părăsească ferma și că acesta este principalul motiv pentru care a ales să nu mai plece.

Naoto a povestit că la început se simțea singur pe timpul nopții, dar că această senzație a dispărut după o săptămână.

El spune că nu se teme de nimic și că oricum oamenii se îmbolnăvesc la bătrânețe. În plus, acesta este bucuros că animalele lui nu prezintă semne că au fost afectate de radiații.

„Nu mă plictisesc. M-am obișnuit, iar animalele mă fac să simt că nu sunt niciodată singur”, a declarat japonezul atașat de necuvântătoare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Noua eră a secetei: râurile din Europa care au secat pentru prima dată