Prima pagină » Magazin » O polițistă de frontieră româncă aflată în misiune în Grecia a purtat flacăra olimpică

O polițistă de frontieră româncă aflată în misiune în Grecia a purtat flacăra olimpică

O polițistă de frontieră româncă aflată în misiune în Grecia a purtat flacăra olimpică
Autoritățile elene au ales o polițistă de frontieră din România aflată în misiune Frontex în Grecia să poarte torța cu flacăra olimpică de la linia de demarcație a frontierei Greciei cu Turcia

Autoritățile elene au ales o polițistă de frontieră din România aflată în misiune Frontex în Grecia să poarte torța cu flacăra olimpică de la linia de demarcație a frontierei Greciei cu Turcia, informează, miercuri, Inspectoratul General al Poliției de Frontieră.

Polițista de frontieră din România, aflată în misiune Frontex în Grecia în cadrul Operațiunii Comune Puncte Focale 2012, a purtat torța cu flacăra olimpică de la linia de demarcație a frontierei Greciei cu Turcia și până în afara Punctului de Trecere a Frontierei Kipi, în interiorul Greciei.

Luni, în preambulul activităților pregătitoare pentru deschiderea Jocurilor Olimpice din Londra 2012, autoritățile grecești, urmând tradiția antică a evenimentului, au organizat, în cadrul traseului pe care flacăra olimpică îl urmează până la locul de desfășurare al competițiilor sportive, trecerea flăcării olimpice prin PTF Kipi, din Grecia în Turcia, ulterior simbolul continuându-și drumul spre Londra.

„Însoțită de organizatori și un numeros public, polițista de frontieră a purtat torța cu flacăra olimpică de la linia de demarcație a frontierei Greciei cu Turcia și până în afara PTF Kipi, în interiorul Greciei”, se arată în comunicatul de presă transmis agenției MEDIAFAX.

Polițista de frontieră este agent principal, lucrează la Sectorul Poliției de Frontieră Oancea, județul Galați și este încadrată în Poliția de Frontieră Română din 2005.

La sfârșitul evenimentului, reprezentanta Poliției de Frontieră Române și-a exprimat bucuria și mândria că a avut onoarea de fi „purtătoarea efemeră a acestui simbol antic”, a precizat sursa citată.

Flacăra Jocurilor Olimpice de la Londra a fost aprinsă în 10 mai, conform tradiției în Grecia, la Olimpia, unde a avut loc în antichitate prima dată această competiției, potrivit AFP.

Înalta Preoteasă Ino Menegaki a aprins flacăra olimpică direct de la lumina soarelui, la ora 12.10. Apoi, conform scenariului realizat de coregraful Artemis Ignatiou, lumina sacră i-a fost înmânată primul alergător, campionaul grec la natație Spyros Gianniotis. Gianniotis a predat ștafeta lui Alexander Loukos, pugilist britanic de 19 ani și fiul unor imigranți greci.

Din Atena, flacăra olimpică este preluată de o delegație britanică. Circuitul torței olimpice în Marea Britanie va începe la 19 mai, va dura 70 de zile și va străbate 12.875 de kilometri până să ajungă la ceremonia de deschidere din 27 iulie, de la Londra.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Român arestat în Germania pentru TERORISM DE EXTREMĂ DREAPTĂ. Acuzat de planuri pentru „război al terorii”
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
Doliu în comunitatea RXF! Luptătorul George Radu a murit! Ce s-a întâmplat cu tânărul
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Covorul roșu, spaima lui Nicușor Dan! De ce nu-l nimerește: „Nu-s formule matematice!”. Verdictul stiliștilor
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Peștii suferă masiv din cauza poluării luminoase, au descoperit cercetătorii