Prima pagină » Știri politice » Cristian Preda îl întreabă pe Victor Ponta dacă a decis suspendarea lui Traian Băsescu

Cristian Preda îl întreabă pe Victor Ponta dacă a decis suspendarea lui Traian Băsescu

Cristian Preda îl întreabă pe Victor Ponta dacă a decis suspendarea lui Traian Băsescu
Europarlamentarul PDL Cristian Preda l-a întrebat, retoric, vineri, pe Victor Ponta, dacă a decis să îl suspende pe președintele Băsescu, arătând că actualul premier pare să fi cedat în chestiunea deplasării la următorul Consiliu European, informal, și să intenționeze să meargă la cel din iunie.

Europarlamentarul PDL Cristian Preda l-a întrebat, retoric, vineri, pe Victor Ponta, dacă a decis să îl suspende pe președintele Băsescu, arătând că actualul premier pare să fi cedat în chestiunea deplasării la următorul Consiliu European, informal, și să intenționeze să meargă la cel din iunie.

Preda i-a adresat premierului Victor Ponta, vineri, în numele PDL, retoric, șase întrebări.

Preda l-a întrebat pe Ponta dacă a decis suspendarea președintelui Traian Băsescu, arătând că actualul premier pare să fi cedat în chestiunea deplasării la următorul Consiliu European, informal, și să intenționeze să mergă la cel din iunie.

Preda a explicat că, potrivit reglementărilor UE, la Consiliul European numai țările care au regim parlamentar sunt reprezentate de șeful de guvern – Maria Britanie, Germania – în timp ce republicile semiprezindențiale sunt reprezentate la nivel de președinte.

Potrivit europarlamentarului, șeful statului poate merge, tehnic, cu Victor Ponta la Consiliu, dar „unii ar strâmba din nas”, iar Traian Bsăsscu ar trebui să explice de ce solicită două locuri.

El a adăugat că dacă ar fi să meargă împreună cu premierul, tot Traian Băsescu trebuie „să dea telefon” la președintele Consiliului European pentru ca România să primească un loc în plus. „Nu mă aștept ca Angela Merkel să fie fericită să se trezească cu Victor Ponta la ușă fără ca Victor Ponta să explice dacă între timp s-a schimbat regimul sau nu (…) Semnalul pe care îl trimitem este că avem o instabilitate a regimului în momentul în care spunem «Nu mai merge Băsescu», ca o suspendare simbolică, virtuală”, a spus Preda.

Europarlamentarul l-a mai întrebat pe Ponta care este modelul politic al acestuia, precizând că premierul este receptat, pe plan internațional, ca admirator al lui Che Guevara.

De asemenea, Preda l-a întrebat pe Ponta câți miniștri de finanțe are Guvernul, având în vedere că și ministrul Sănătății și cel al Economiei propun taxe suplimentare, necoordonate.

PDL dorește să afle și dacă ministrul Educației „trebuie să vorbească limba română”, deoarece actualul ministru interimar articulează „cu greu”, potrivit lui Preda.

Cristian Preda l-a mai întrebat pe Victor Ponta dacă a decis „restaurația justiției”, adică dacă se dorește revenirea la modelul de funcționare a justiției care exista înainte de 2004.

În final, europarlamentarul l-a întrebat pe premier „dacă mai e loc în Parlament și pentru alți parlamentari în afară de USL”, arătând că prin sistemul de vot propus de Uniune, aceasta urmărește să obțină 75% din mandate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Astra Arad va produce vagoane de tren cu destinație specială pentru NATO. La ce vor fi folosite
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit două găuri negre care cresc mult mai rapid decât galaxiile lor