Prima pagină » Știri politice » Cristian Preda îl întreabă pe Victor Ponta dacă a decis suspendarea lui Traian Băsescu

Cristian Preda îl întreabă pe Victor Ponta dacă a decis suspendarea lui Traian Băsescu

Cristian Preda îl întreabă pe Victor Ponta dacă a decis suspendarea lui Traian Băsescu
Europarlamentarul PDL Cristian Preda l-a întrebat, retoric, vineri, pe Victor Ponta, dacă a decis să îl suspende pe președintele Băsescu, arătând că actualul premier pare să fi cedat în chestiunea deplasării la următorul Consiliu European, informal, și să intenționeze să meargă la cel din iunie.

Europarlamentarul PDL Cristian Preda l-a întrebat, retoric, vineri, pe Victor Ponta, dacă a decis să îl suspende pe președintele Băsescu, arătând că actualul premier pare să fi cedat în chestiunea deplasării la următorul Consiliu European, informal, și să intenționeze să meargă la cel din iunie.

Preda i-a adresat premierului Victor Ponta, vineri, în numele PDL, retoric, șase întrebări.

Preda l-a întrebat pe Ponta dacă a decis suspendarea președintelui Traian Băsescu, arătând că actualul premier pare să fi cedat în chestiunea deplasării la următorul Consiliu European, informal, și să intenționeze să mergă la cel din iunie.

Preda a explicat că, potrivit reglementărilor UE, la Consiliul European numai țările care au regim parlamentar sunt reprezentate de șeful de guvern – Maria Britanie, Germania – în timp ce republicile semiprezindențiale sunt reprezentate la nivel de președinte.

Potrivit europarlamentarului, șeful statului poate merge, tehnic, cu Victor Ponta la Consiliu, dar „unii ar strâmba din nas”, iar Traian Bsăsscu ar trebui să explice de ce solicită două locuri.

El a adăugat că dacă ar fi să meargă împreună cu premierul, tot Traian Băsescu trebuie „să dea telefon” la președintele Consiliului European pentru ca România să primească un loc în plus. „Nu mă aștept ca Angela Merkel să fie fericită să se trezească cu Victor Ponta la ușă fără ca Victor Ponta să explice dacă între timp s-a schimbat regimul sau nu (…) Semnalul pe care îl trimitem este că avem o instabilitate a regimului în momentul în care spunem «Nu mai merge Băsescu», ca o suspendare simbolică, virtuală”, a spus Preda.

Europarlamentarul l-a mai întrebat pe Ponta care este modelul politic al acestuia, precizând că premierul este receptat, pe plan internațional, ca admirator al lui Che Guevara.

De asemenea, Preda l-a întrebat pe Ponta câți miniștri de finanțe are Guvernul, având în vedere că și ministrul Sănătății și cel al Economiei propun taxe suplimentare, necoordonate.

PDL dorește să afle și dacă ministrul Educației „trebuie să vorbească limba română”, deoarece actualul ministru interimar articulează „cu greu”, potrivit lui Preda.

Cristian Preda l-a mai întrebat pe Victor Ponta dacă a decis „restaurația justiției”, adică dacă se dorește revenirea la modelul de funcționare a justiției care exista înainte de 2004.

În final, europarlamentarul l-a întrebat pe premier „dacă mai e loc în Parlament și pentru alți parlamentari în afară de USL”, arătând că prin sistemul de vot propus de Uniune, aceasta urmărește să obțină 75% din mandate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ungaria, măsuri extreme pe Dunăre pentru Paks: 150.000 de metri cubi de piatră și barje pregătite de scufundare
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Mediafax
Fenomen SPECTACULOS astăzi! Eclipsa de Soare poate fi observată din România. Care sunt cele mai bune locuri
Click
România, zgâlțâită de cutremure! Sofia Vicoveanca stă într-un bloc cu bulină roșie: „E pericol!” Avertismentul arhitectului Mihai Albu
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Deținerea unui câine ar putea avea efecte surprinzătoare asupra sănătății copiilor, indică un studiu