Prima pagină » Sport » FC Vaslui a câștigat la TAS procesul cu Dinamo

FC Vaslui a câștigat la TAS procesul cu Dinamo

FC Vaslui a câștigat la TAS procesul cu Dinamo
TAS a comunicat, joi, că a dat câștig de cauză FC Vaslui în litigiul cu Dinamo, respingând solicitările grupării bucureștene de a câștiga partida directă la masa verde și depunctarea echipei moldovene, se arată într-un comunicat al societății de avocatură conduse de Tudor Chiuariu.

TAS a comunicat, joi, că a dat câștig de cauză FC Vaslui în litigiul cu Dinamo, respingând solicitările grupării bucureștene de a câștiga partida directă la masa verde și depunctarea echipei moldovene, se arată într-un comunicat al societății de avocatură conduse de Tudor Chiuariu.

Prin această decizie, TAS confirmă hotărârile date în aceeași cauză de Comisia de Disciplină și Comisia de recurs din cadrul LPF care au admis că meciul de fotbal, din cadrul etapei a VI-a a Ligii I, dintre FC Vaslui și Dinamo București, din data de 11 septembrie 2011, și încheiat cu rezultatul de 3-1 pentru FC Vaslui, s-a desfășurat cu respectarea tuturor regulamentelor în vigoare, iar rezultatul său rămâne valabil.

„TAS a acceptat apărările făcute de echipa Chiuariu și Asociații, prin care am susținut că FC Vaslui a încălcat regulamentul în vigoare și a fost de bună-credință atunci când l-a folosit pe jucătorul Marius Constantin. TAS a respins cererile FC Dinamo, prin care aceasta solicita câștigarea meciului cu FC Vaslui cu un scor de forfait, 3-0, și depunctarea FC Vaslui cu 3 puncte”, a declarat Tudor Chiuariu.

FC Vaslui avusese câștig de cauză și pe 10 noiembrie 2011, în procedura declanșată în urma plângerii clubului FC Dinamo, prin care aceasta contesta rezultatul meciului direct din Liga I, câștigat pe teren de FC Vaslui. FC Dinamo a solicitat pierderea jocului prin forfait și sancționarea clubului vasluian prin scăderea unor puncte obținute pe teren, drept penalizare.

FC Dinamo București a formulat o plângere împotriva FC Vaslui pe 28 octombrie 2011 în care a cerut LPF sancționarea clubului moldovean cu pierderea punctelor în urma partidei din cadrul etapei de VI-a a Ligii I, precum și penalizarea acestuia cu 15 puncte. FC Dinamo București și-a formulat plângerea făcând în special trimitere la o decizie din 13 octombrie 2010 a Camerei pentru Soluționarea Litigiilor (Dispute Resolution Chamber – DRC) din cadrul FIFA în litigiul contractual dintre jucătorul sârb Marko Ljubinkovici și FC Vaslui.

Astfel, FC Dinamo a acuzat FC Vaslui că l-a legitimat și folosit pe jucătorul Marius Constantin, încălcând astfel decizia DRC a FIFA care interzicea clubului vasluian să legitimeze jucători noi două perioade consecutive de transferări, începând cu data notificării hotărârii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Becali aruncă bomba despre negocierile pentru Guvern
Digi24
Ruptură majoră între Rusia și cea mai mare țară din Asia Centrală. Active de miliarde de dolari au fost blocate la cererea Ucrainei
Cancan.ro
Rezultatele autopsiei în cazul celor 5 turiști care și-au pierdut viața în timpul unei scufundări în Maldive. Care ar fi cauza morții
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Diana Buzoianu îi răspunde lui Florin Prunea după acuzațiile de „videochat”: „Genul ăsta de atac furibund arată disperarea”
Mediafax
Greșeala fatală a salvatorilor din Maldive. Mărturia bărbatului care a recuperat trupurile italienilor
Click
Horoscop vineri, 22 mai. Leii au o zi specială, iar Balanțele trăiesc clipe magice alături de partenerul lor
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Mario Iorgulescu, prima REACȚIE după ce și-a aflat pedeapsa. Ce mesaj i-a trimis lui Dan Capatos 😲
Ce se întâmplă doctore
Andreea Tonciu, senzuală în costum de baie. Imagini de senzație cu bruneta din vacanță! S-a văzut aproape tot prin bikini
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
Mark Rutte, nemulțumit de unele țări NATO care nu sprijină suficient Ucraina