Prima pagină » Știri » BACALAUREAT 2012. Începe BAC 2012: subiecte ușoare la română oral

BACALAUREAT 2012. Începe BAC 2012: subiecte ușoare la română oral

BACALAUREAT 2012. Începe BAC 2012: subiecte ușoare la română oral
Începe Bacalaureat 2012

BACALAUREAT 2012 începe luni, 11 iunie, cu proba la română oral. Subiectele la prima probă la BAC 2012 la care vor fi supuși cei peste 340.000 de candidați care s-au înscris să susțină prima sesiune a examenului de bacalaureat vizează testarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română. Examenul începe la ora 12:00, nu de la ora 9 cum era până în prezent.

„Examenul nu se amână cu trei ore, ci pur și simplu la ora 12,00 începe, întrucât în centrele de examinare trebuie să fie doar profesorii participanți la bacalaureat și absolvenții de liceu. Până la ora 12,00, având în vedre că în unele școli sunt și secții de votare în care se votează duminică, se va face curățenie după procesul de vot și se vor scoate cabinele de vot din săli”, a spus Stelian Fedorca, secretarul de stat pentru învățământul preuniversitar din Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului.

Subiectele de la română oral se rezolvă în maxim 15 minute

Subiectele la proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba și literatura română din cadrul examenului BACALAUREAT 2012 au un grad de complexitate care să permită tratarea lor integrală în maximum 10-15 minute.

„Absolvenții claselor a XII-a care participă la proba orală a examenului de bacalaureat trebuie să dovedească faptul că își pot susține argumentat și nuanțat punctul de vedere. Evaluarea se aplică în receptarea mesajelor orale și scrise și în producerea unor tipuri de discurs (descriptiv, informativ, narativ, argumentativ) exersate în cadrul învățământului liceal. Subiectele, cuprinzând atât texte literare, cât și nonliterare, vor avea un grad de complexitate care să permită tratarea integrală a acestora în maximum 10 – 15 minute. De aceea, elevii trebuie să ateste că pot identifica și prezenta elementele unei comunicări (emițător, receptor, mesaj, cod, canal, context) și funcțiile acestora, dar mai ales că pot vorbi onest, liber, pornind de la un text la prima vedere”, a explicat pentru gândul Irina Georgescu, profesor de limba și literatura română la Colegiul Național Sfântul Sava.

BACALAUREAT 2012. Totul despre BAC 2012 – calendar, subiecte, rezultate

Subiectele cuprind texte literare și nonliterare.

Probele orale sunt eliminatorii. Candidatul care pică oralul la română sau nu ajunge la probă este declarat „respins”, respectiv „neprezentat” la examenul de bacalaureat și nu mai participă la probele următoare. Nu se admit contestații la probele orale și practice din cadrul examenului de bacalaureat, cu excepția probei de dicteu melodic și armonic, de la profilul artistic – muzică.

Variantă de subiect de BAC la română oral

– Citiți mult?

– Câteodată mai mult, câteodată mai puțin.

– Dar, așa în mijlociu…

– Hm! Cam opt, nouă ore pe zi.

– Opt, nouă ore pe zi?

– Da.

Fata îl privi uimită, ca pe un lucru rar. Niciodată nu i-ar fi trecut prin minte că sunt oameni care citesc până la zece ore pe fiecare zi. Credea că poveștile astea nu se petrec decât prin romane. Era, de altfel, o observatoare foarte slabă și niciodată nu și-ar fi putut da seama ce se petrece în afară de mediul ei.

Băiatul plecă ochii în jos, înroșindu-se până în rădăcina urechilor. Apoi, ca să se dezvinovățească:

– Bine, dar nu citesc întruna. Mai scriu, mai lucrez la entomologie*, mai traduc… Apoi, am colecție de pietre, ierbar… mă ocup și cu chimia.

Vorbea repede, neluându-și ochii din vârful sandalelor, ca și cum s-ar fi lepădat de o greșeală făptuită în neștiință.

Fata îl privea mereu, lunecându-și ochii pe fața arsă de soare și pătată cu coși stârpiți de nerăbdarea aceea necăjită caracteristică adolescenților, care din orișice neam și-ar trage viața și în orișice mediu și-ar trăi zilele, în fundul sufletelor lor, doresc întotdeauna să placă.

(Mircea Eliade, Romanul adolescentului miop)

*Entomologie – s.f. Ramură a zoologiei care se ocupă cu studiul insectelor

[Citește cu voce tare textul.]

Cerințe:

1. Formulează răspunsuri la întrebările de mai jos, referitoare la situația de comunicare din textul dat:

a. Cine ar putea fi receptorul textului dat, având în vedere scopul comunicării?

b. Ce elemente de conținut importante (idei, argumente, fapte, opinii) identifici în textul dat?

c. Ce tip de text este acesta (narativ, descriptiv, informativ, argumentativ)? Argumentează-ți răspunsul.

2. Care este opinia ta despre rolul lecturii în viața unui adolescent? Susține, cu argumente, opinia prezentată.

AICI puteți găsi și alte variante pentru examenul de bacalaureat 2012 la română oral.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul pregătește reducerea accizei doar pentru motorină. Ilie Bolojan explică de ce benzina nu va fi plafonată
Digi24
„Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”. Efectul paradoxal al războiului din Orientul Mijlociu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă bătrânească cu doar 9.999 de euro. Terenul are 1100 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Nu pot să ofer un salariu de 5.000 de lei net!” – Mesajul unui antreprenor care a divizat internetul
Mediafax
Primul obuzier K9 „Tunetul” a ieșit de pe linia de producție pentru Forțele Terestre Române
Click
Ce vrea să facă văduva lui Florian Pittiș, la 19 ani de la decesul artistului: „Chiar se gândește.” Drama femeii, ambii soți au avut morți fulgerătoare
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
Zodia care primește o veste foarte proastă înainte de Paște, care îi poate schimba viața, spune maestrul Mihai Voropchievici
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Cum echipăm mașina cu instalație GPL? Tot ce trebuie să știe șoferii!