Prima pagină » Economic » Prețurile cerute pentru locuințele scoase la vânzare în Capitală au scăzut cu până la 6% în 2012

Prețurile cerute pentru locuințele scoase la vânzare în Capitală au scăzut cu până la 6% în 2012

Prețurile cerute pentru locuințele scoase la vânzare în Capitală au scăzut cu până la 6% în 2012
Prețurile medii solicitate pentru locuințele scoase la vânzare în București au scăzut cu până la 6% din ianuarie până în iunie, variind în prezent între 37.500 de euro pentru o garsonieră și 103.370 euro pentru un apartament de patru camere, conform raportului Anunțuriparticulari.ro.

Prețurile medii solicitate pentru locuințele scoase la vânzare în București au scăzut cu până la 6% din ianuarie până în iunie, variind în prezent între 37.500 de euro pentru o garsonieră și 103.370 euro pentru un apartament de patru camere, conform raportului Anunțuriparticulari.ro.

„Trendul descendent al prețurilor solicitate în ultimii ani pe piața apartamentelor din Capitală continuă și în prima jumătate a anului 2012. Dacă în 2009 scăderile ajungeau și la peste 25% pe intervale de șase luni, în 2012 proprietarii au scăzut prețurile medii solicitate cu 4-5% din ianuarie și până în prezent”, se arată în raport.

Prețul mediu solicitat pentru o garsonieră situată în București a ajuns în iunie la 35.700 euro, cu 5% mai puțin față de prețul solicitat de proprietari pentru același tip de unitate în prima lună a lui 2012, când media ajungea la 37.510 euro. În luna iunie a anului trecut, prețul mediu se situa în jurul valorii de 37.600 euro.

O situație similară este constatată și în cazul apartamentelor de două camere, al căror preț mediu în iunie a trecut pragul de 55.500 euro, în scădere cu 4% față de luna ianuarie și cu 6% la un interval de 12 luni.

Din ianuarie și până în prezent, apartamentele de trei camere au coborât sub prețul de 80.000 euro, ajungând la 76.490 euro, în scădere cu 5% față de prima lună a acestui an. În iunie 2011, prețul mediu era de 80.160 euro.

Și unitățile de patru camere înregistrează scăderi ușoare, prețurile ajungând în iunie la 103.374 euro, cu 1% mai puțin față de ianuarie 2012. Variația se păstrează și pe intervalul de 12 luni, prețurile medii solicitate de proprietari scăzând pe acest tip de unitate de la 104.650 euro.

„Oferta imobiliară a lunii iunie se înscrie pe coordonate similare aceleiași perioade a anilor trecuți. Astfel, raportul Anunțuriparticulari.ro a înregistrat în luna proaspăt încheiată un număr total de 2.367 oferte, trecând totodată peste pragul de 13.000 de apartamente scoase la vânzare de la începutul anului și până în prezent”, se arată în raport.

Cea mai vastă ofertă se înregistrează la categoria apartamentelor de două camere, în iunie fiind propuse pentru vânzare 951 de unități, în scădere cu 15% față de luna mai.

Pe segmentul unităților de trei camere, pe piața din Capitală au apărut 718 de oferte noi, nivel mai redus cu aproximativ 7% mai mic față de aceeași lună a anului trecut și cu 15% inferior lunii mai 2012, când pe piață apăruseră 841 oferte.

Garsonierele au depășit ușor pragul de 500 de unități în iunie, fiind înregistrată o scădere de aproximativ 80 de unități comparativ cu luna mai. În iunie 2011 erau scoase la vânzare 512 garsoniere.

Scăderea ofertei este constatată și în cazul apartamentelor de patru camere, aproape 200 de unități fiind disponibile la vânzare pentru prima oară în luna iunie. Oferta este cu 31% mai slabă față de mai 2012, și cu 25% mai mică față de aceeași perioadă a anului trecut.

„Conform rezultatelor obținute, observăm că proprietarii au scăzut ușor prețurile solicitate pe apartamente în prima jumătate a acestui an, dar și că oferta imobiliară este sensibil mai slabă decât în aceeași perioadă a anului trecut. Putem astfel trage concluzia că proprietarii de apartamente sunt dispuși să mai scadă din pretenții în speranța încheierii unei tranzacții. Cum piața a cunoscut o cădere serioasă în ultimii ani, aceste scăderi sunt acum mai mult de ordin moral, ele traducându-se în reducerea prețului cu maxim câteva sute de euro”, se precizează în raport.

Statistica este valabilă doar pentru orașul Bucuresti, numărul de oferte se referă doar la cele noi apărute iar prețul mediu este cel anunțat inițial de proprietar, nu cel de tranzacționare.

Anunturiparticulari.ro a fost lansat în anul 2001 de compania Agentie.net și constă în monitorizarea tuturor anunțurilor imobiliare publicate de persoanele particulare în presa scrisă și pe Internet.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sute de oameni s-au adunat în centrul Istanbulului pentru a protesta împotriva SUA și Israelului
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Netflix mărește prețul abonamentelor. Ce urmează pentru abonaţii din România
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Pe cine ar vota românii, în plină criză a carburanților. AUR, în scădere semnificativă. Soluțiile preferate pentru a atenua scumpirile
Mediafax
Agenția Națională pentru Sport anunță o mare performanță: România cucerește templul dansului sportiv mondial
Click
Apropiații Codruței Filip rup tăcerea. Ce se întâmplă cu artista după despărțirea de Valentin Sanfira: „Trece prin momente dificile”
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Astronomii au detectat un ciripit bizar emis de o supernovă, dezvăluind legi ascunse ale fizicii