Prima pagină » Știri externe » Mario Monti neagă că ar avea divergențe cu Angela Merkel pe tema disciplinei bugetare

Mario Monti neagă că ar avea divergențe cu Angela Merkel pe tema disciplinei bugetare

Mario Monti neagă că ar avea divergențe cu Angela Merkel pe tema disciplinei bugetare
Premierul italian Mario Monti susține că este în acord cu cancelarul german Angela Merkel, vrând o relansare economică ce nu trebuie să aibă loc "cu prețul disciplinei bugetare", într-un interviu care va apărea miercuri în Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), relatează AFP.

Premierul italian Mario Monti susține că este în acord cu cancelarul german Angela Merkel, vrând o relansare economică ce nu trebuie să aibă loc „cu prețul disciplinei bugetare”, într-un interviu care va apărea miercuri în Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), relatează AFP.

Potrivit unor extrase din interviul disponibil pe site-ul FAZ, care urmează să fie publicat cu câteva ore înainte de o întâlnire cu cancelarul german la Roma, Monti apreciază că după summitul de la Bruxelles de joi, presa ar fi trebuit să scrie „Angela + Monti = un pas înainte pentru politica economică europeană”.

După summitul de la Bruxelles, majoritatea economiștilor subliniază că dacă Angela Merkel s-a opus oricărei mutualizări a datoriei, omologul său italian Mario Monti a câștigat cu 2 la 0.

Potrivit FAZ, Monti contestă că ar exista divergențe profunde între el și Merkel.

Șeful Guvernului de la Roma afirmă că Italia a apărat creșterea economică, dar nu cu „prețul disciplinei bugetare”. El dă asigurări că la Bruxelles a contribuit, printr-o „metodă de negociere clasică”, la a face ceva „pentru creșterea și stabilitatea financiară” în Europa, continuă FAZ.

Monti recunoaște cu certitudine că Guvernul său „se află în imposibilitatea, într-un an și patru luni, de a reforma țara în întregime”, dar speră totuși că acesta „va scoate Italia din criza financiară pentru a urma calea relansării” economice.

„Capacitatea de negociere și stabilitate a unui Guvern sunt cel puțin la fel de importante ca asanarea conturilor publice și stimularea economiei”, apreciază el.

Italia „își face temele”, afirmă Monti, reluând expresia cancelarului german, dar depinde de multe lucruri „ca mediile străine să recunoască aceste demersuri și să îi acorde încredere Italiei”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară: Dacia, situație extrem de gravă: România nu mai poate produce noile modele de mașini, mii de oameni riscă să rămână fără loc de muncă
Digi24
Daniel Băluță va construi parcul „Donald Trump” în Sectorul 4
Cancan.ro
Gabi Tamaș L-A BĂTUT pe Aris Eram la Survivor! Șoc TOTAL: a fost dat afară INSTANT
Prosport.ro
El e medicul român din Franța care urmează să-i monteze lui Mircea Lucescu sistemul ECMO
Adevarul
Valul de concedieri din 2026 mătură România. Marile companii care au început deja disponibilizările masive
Mediafax
Un parc din București va purta numele Donald Trump. Anunțul oficial
Click
Ideea inedită a unei tinere din România: mini-bibliotecă într-un tren, fără niciun cost. Ruta pe care călătorii au parte de o experiență culturală
Digi24
Cum s-a transformat jefuirea unui camion cu KitKat dintr-o veste proastă într-o oportunitate de aur pentru comunicarea de criză
Cancan.ro
Valentin Sanfira a înșelat-o! Codruța și-a luat inima-n dinți și a recunoscut motivul divorțului: 'Infidelitate'
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu lapte cu care Gina Pistol a slăbit 8 kilograme. Regimul se ține doar două săptămâni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Îți trebuie autorizație dacă vrei să faci garaj în curte? Care sunt regulile în 2026
Descopera.ro
Enigmă științifică: Ce este paradoxul gemenilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Umorul este un instrument esențial pentru o îmbătrânire sănătoasă