Prima pagină » Știri externe » O pană informatică în rețeaua de telefonie Orange a afectat 26 de milioane de clienți

O pană informatică în rețeaua de telefonie Orange a afectat 26 de milioane de clienți

O pană informatică în rețeaua de telefonie Orange a afectat 26 de milioane de clienți

O pană informatică în rețeaua franceză de telefonie mobilă Orange a afectat vineri aproximativ 26 de milioane de clienți timp de aproximativ opt ore, a anunțat operatorul, relatează AFP.

Serviciile de voce și SMS ale rețelei, puternic perturbată începând de vineri, de la ora locală 16.00 (17.00, ora României), au fost restabilite sâmbătă, la ora locală 0.30 (1.30, ora României), în timp ce serviciile de transfer de date urmau să fie restabilite „rapid”, a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al operatorului.

Precizând că „serviciile de voce și SMS funcționează în mod normal de la ora 0.30 (1.30, ora României)”, purtătorul de cuvânt a precizat că operatorul observă o „revenire progresivă la normal a serviciilor de schimb de date, care urmează să fie restabilite rapid”.

Cauza acestui „incident excepțional, (unul) dintre cele mai grave” cu care s-a confruntat Orange, este „o pană informatică la un echipament esențial”, a explicat purtătorul de cuvânt. Nu este „deloc vorba de un act răuvoitor”, a dat el asigurări.

Incidentul, care a afectat rețeaua în ansamblul său, în toată Franța, a mobilizat „200 de ingineri și tehnicieni”, a adăugat purtătorul de cuvânt.

Rețeaua de telefonie mobilă Orange numără 26 de milioane de clienți direcți în Franța, cărora li se adaugă cei ai altor operatori, care vând servicii sub marca lor, dar ale căror comunicații tranzitează rețeaua Orange.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gigi Becali, dezvăluiri după întâlnirea cu Nicușor Dan la Cotroceni: „În PNL le e frică de Bolojan”
Digi24
Mario Iorgulescu, condamnat definitiv. Ce pedeapsă a primit
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Armele pe care dăm miliarde, dar prezintă risc pentru viețile militarilor în război. General NATO: „Există soluții mai ieftine și mai sigure”
Mediafax
Bonul din 2007, greu de imaginat azi! Ce cumpărai cu 18,54 lei și cât ar costa acum același coș
Click
Cum arată cea mai urâtă casă din Timișoara: „A bătut-o pe aia de la București”
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Cine era Georgiana, românca găsită moartă sub ruine în Germania. Avea doar 25 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
Neobișnuit: într-un oraș de acum 4.000 de ani inegalitatea scădea pe măsură ce acesta se dezvolta