Prima pagină » Știri externe » Nouă alpiniști au murit într-o avalanșă în masivul Mont Blanc

Nouă alpiniști au murit într-o avalanșă în masivul Mont Blanc

Nouă alpiniști au murit într-o avalanșă în masivul Mont Blanc
Nouă alpiniști, britanici, germani, spanioli și elvețieni, au murit joi în masivul muntos Mont Blanc, într-o avalanșă, această tragedie fiind cea mai gravă din Alpii francezi în ultimii zece ani, relatează AFP.

Nouă alpiniști, britanici, germani, spanioli și elvețieni, au murit joi în masivul muntos Mont Blanc, într-o avalanșă, această tragedie fiind cea mai gravă din Alpii francezi în ultimii zece ani, relatează AFP.

Victimele surprinse de o avalanșă la altitudinea de 4.000 de metri, pe un traseu de ascensiune folosit de mii de alpiniști în fiecare vară, sunt trei germani, trei britanici, doi spanioli și un elvețian.

Jandarmeria a anunțat joi seara că patru alpiniști care fuseseră inițial dispăruți – doi britanici și doi spanioli – sunt în viață, deoarece doi își anulaseră expediția și doi aleseseră alt traseu.

„Bilanțul s-a oprit la nouă morți. Nu mai există nimeni pe lista persoanelor dispărute. Este o veste bună care încheie o zi dramatică”, a declarat locotenentul Emmanuel Vegas, din cadrul plutonului de jandarmerie pentru altitudine muntoasă mare (PGHM) din Chamonix.

Potrivit unui bilanț de joi al prefecturii, 12 răniți au fost trimiși către spitalul din Sallanches. Un elvețian, grav rănit, a fost transportat în Sion, în Elveția.

Printre răniți se numără unul dintre cei doi ghizi, francez, care acompania grupuri de alpiniști considerați ca fiind experimentați, în timp ce al doilea figurează pe lista celor morți.

„Eu nu am văzut nimic. Zăpada m-a împins. Când urcăm, nu privim în aer”, a declarat acest ghid independent, Daniel Rosseto, în vârstă de 63 de ani, care a fost târât de avalanșă, împreună cu un grup de danezi, aproximativ 200 de metri. El va ieși din spital vineri, suferind doar de o mână ruptă și un umăr dislocat, în urma acestui eveniment.

Ministrul de Externe britanic, William Hague, a anunțat că ambasadorul Marii Britanii va fi trimis la Chamonix.

Ministrul de Interne francez, Manuel Valls, care a survolat într-un elicopter locația dramei, a refuzat să se pronunțe în privința cauzelor accidentului, existând o ipoteză conform căreia avalanșa a fost declanșată de trecerea unui alpinist. „Ancheta a început, fiind sub autoritatea procurorului”, a declarat ministrul.

Meteo France a menționat că joi, vântul era puternic în acest sector, ajungând până la 60-70 de kilometri pe oră, iar miercuri ajungând chiar la 100 de kilometri pe oră.

„Este o regiune dificilă a muntelui. Vântul probabil a dus la o acumulare de zăpadă care s-a dislocat în momentul în care treceau alpiniștii”, a declarat Delfino Viglione, un oficial al echipelor de salvare italiene care s-au alăturat operațiunilor de căutare. „Mont Blanc poate provoca probleme chiar și vara. Nu trebuie niciodată să lași garda jos. Din păcate, aceste tragedii sunt frecvente”, a adăugat Viglione.

Ultimul accident grav de alpinism din Alpii francezi a avut loc pe 24 august 2008, atunci când opt persoane – trei elvețieni, un ghid austriac și patru germani – au fost surprinse de o avalanșă provocată de căderea unor blocuri de gheață, în Mont Blanc.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Radu Banciu, declarații șocante despre jucătorii Franței: „Sunt mai francez decât mulți negri din națională. Nu știu să scrie și nu știu istoria țării”
Digi24
VIDEO Filmul tragediei din Munții Bucegi. Greșeala care i-a fost fatală alpinistei care a căzut 40 de metri în gol: „Evident nu ține”
Cancan.ro
Cine a pus lanțul și șosetele pe crucea victimei lui Emil Gânj. Momentul a fost surprins de camere
Prosport.ro
Englezii au văzut-o pe Simona Halep cu Dorin Mateiu și au rămas uimiți: „E de nerecunoscut!”
Adevarul
Cine l-ar putea împiedica pe Putin să folosească bomba nucleră. Garry Kasparov: „Probabilitatea este în creștere”
Mediafax
Cozile de la aeroport pot fi evitate cu un gest simplu. Puțini pasageri îl cunosc
Click
Insula mai puțin cunoscută din Grecia care i-a cucerit pe doi români. „Aici am mâncat cea mai bună bougatsa, cu doar 3 euro”
Digi24
Culisele operațiunii secrete prin care Israelul a vrut să readucă la conducerea Iranului un fost mare inamic al Tel Avivului
Cancan.ro
Nemulțumit pentru că a primit 9.95 la Informatică, Bogdan din Sibiu a făcut imediat contestație. Cu ce rezultat s-a ales
Ce se întâmplă doctore
Kate Middleton a făcut una dintre cele mai neașteptate alegeri vestimentare din ultimii ani. Cum a apărut la Wimbledon! A radiat după ce s-a vindecat de cancer
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Tesla dublează sprijinul pentru mașinile electrice în România. Model 3 coboară sub 30.000 de euro, iar Model Y sub 34.000 de euro
Descopera.ro
Noi speranțe pentru viața extraterestră! Ce s-a descoperit lângă Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – O să mă mai iubești și după căsătorie?
Descopera.ro
NASA caută oameni care să „călătorească” pe Marte. Ce presupune misiunea?