Prima pagină » Sănătate » Pericolele care te pândesc la ștrand sau la piscină: de la apariția eczemelor și până la infecțiile cu stafilococi

Pericolele care te pândesc la ștrand sau la piscină: de la apariția eczemelor și până la infecțiile cu stafilococi

Pericolele care te pândesc la ștrand sau la piscină: de la apariția eczemelor și până la infecțiile cu stafilococi
Medicii dermatologi avertizează că apa din bazine, sezlongurile, toboganele cu apă și zona cu nisip destinată copiilor pot deveni adevărate focare de infecție

Pentru mulți dintre noi piscina reprezintă o metodă ideală de a scăpa de canicula, dar medicii dermatologi avertizează că apa din bazine, sezlongurile, toboganele cu apă și zona cu nisip destinată copiilor pot deveni adevărate focare de infecție.

Potrivit specialiștilor, micozele, conjunctivitele și tulburările digestive sunt cel mai des întâlnite afecțiuni cu care te poți alege după o zi petrecută la piscină sau la ștrand. „Piscinele ar trebui să aibă un loc special unde să ne spălăm pe picioare înainte de a intra în bazin, mai ales dacă știm că avem vreo ciupercă sau micoze la nivelul unghiilor. Esențial, pentru a ne proteja pielea, este să ne spălăm la dușuri, cu săpun, imediat ce am ieșit din bazin”, recomandă prof. dr. Anca Zbranca, medic dermatolog.

Experții recomandă să nu stăm desculți, mai ales pe marginea piscinei. În plus, este indicat să nu împrumutăm încălțăminte de la alte persoane, iar după plecarea de la ștrand, să folosim spray-uri antimicotice, pentru a evita apariția ciupercilor, mai susțin aceștia.

Evitați epilatul înainte de ștrand

Medicul recomandă persoanelor care au leziuni la nivelul pielii să evite apa din bazin, deoarece în acest caz microbii pătrund mult mai ușor. „Deși apa este tratată cu clor și alte substanțe dezinfectante, persoanele care au și mici zgârieturi sunt predispuse infecțiilor. În plus, între epilat, indiferent de forma pe care o alegem, și mersul la ștrand trebuie să treacă cel puțin o zi, deoarece la nivelul pielii se produc «microfisuri» prin care pătrund microbi”, subliniază prof. dr. Anca Zbranca.

Medicii mai spun că trebuie să evităm contactul ochilor sau urechilor cu apa, pentru a preveni apariția afecțiunilor la nivelul acestora. Astfel, după ce am ieșit din bazin, trebuie să ne spălăm și apoi să ne ștergem cu un prosop curat, de preferat nu cel pe care stăm pe șezlong.

Medicii atenționează asupra pericolului ingerării apei din bazin deoarece riscul apariției afecțiunilor digestive este destul de ridicat.

Anumiți microbi rezistă la dezinfectanții din apă

Potrivit specialiștilor, atât clorul, cât și substanțele dezinfectante reduc riscul apariției unei boli, dar nu fac miracole. Astfel, medicii avertizează că există și germeni extrem de rezistenți, cum ar fi Cryptosporidium, care pot supraviețui zile în șir chiar și într-o piscină curățată corect. Un alt exemplu este Pseudomonas aeruginosa, germenul care provoacă cel mai des dermatite, acele iritații neplăcute pe care le resimțim uneori la câteva zile după ce am mers la ștrand. Și acesta este foarte rezistent la clor, motiv pentru care se recomandă folosirea săpunului după ce am ieșit din bazin. Potrivit dr. Zbranca, pericolele de a contracta diferiți germeni este scăzut în situația în care alegem o piscină mai puțin aglomerată.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Revoltă în serviciile secrete americane. CIA și FBI blochează un plan controversat al lui Donald Trump, temându-se de un risc catastrofal
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Au explodat prețurile apartamentelor din România. Orașul în care locuințele noi sunt cu 21% mai scumpe decât anul trecut
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Prima linie de apărare a Pământului împotriva microbilor extratereștri