Prima pagină » Știri » Raed Arafat: Până la sfârșitul lui 2013, vom avea opt baze aeriene de Salvare

Raed Arafat: Până la sfârșitul lui 2013, vom avea opt baze aeriene de Salvare

Raed Arafat: Până la sfârșitul lui 2013, vom avea opt baze aeriene de Salvare
România va avea, până în 2013, opt baze aeriene de Salvare, pe care vor opera elicoptere SMURD, aparatele de zbor dotate pentru urgențe medicale realizând, anul acesta, 950 de intervenții și transferuri de pacienți, în 1.832 ore de zbor, a declarat, marți, subsecretarul de stat Raed Arafat.

România va avea, până în 2013, opt baze aeriene de Salvare, pe care vor opera elicoptere SMURD, aparatele de zbor dotate pentru urgențe medicale realizând, anul acesta, 950 de intervenții și transferuri de pacienți, în 1.832 ore de zbor, a declarat, marți, subsecretarul de stat Raed Arafat.

Arafat a precizat că, până la sfârșitul lui 2012, la nivel național vor fi operaționale cinci baze aeriene de salvare, la București, Târgu Mureș, Arad, Iași și Craiova sau Constanța, iar în 2013 vor fi deschise alte trei.

„Sistemul de salvare aeriană SMURD are, de marți, un nou elicopter de tip EC135, pentru intervențiile aeriene de urgență. Acesta va fi direcționat către baza Iași. Ministerul Sănătății are un contract -cadru semnat pe patru ani, care prevede achiziționarea a șase elicoptere pentru asigurarea serviciilor de urgență. Contractul se află în derulare, în 2011 fiind achiziționat un elicopter care a fost localizat pentru intervențiile din regiunea vest”, a mai spus subsecretarul de stat din Ministerul Sănătății.

Costul elicopterului EC135 a fost de aproximativ 5.300.000 euro, fondurile fiind asigurate de la bugetul de stat.

Din fondurile colectate prin taxa pe viciu și din cele de la bugetul de stat, Ministerul Sănătății a achiziționat, începând cu 2007, 1.920 de ambulanțe, 230 dintre acestea urmând să fie livrate până la sfârșitul anului acesta. Toate mașinile de intervenție au fost repartizate serviciilor de ambulanță și SMURD de la nivel național.

De altfel, Ministerul Sănătății a încheiat un acord-cadru pe patru ani pentru achiziționarea de ambulanțe, care va permite înlocuirea, treptată, a vehiculelor uzate, cu peste 300.000-400.000 de kilometri parcuși, acestea urmând să fie casate, a mai spus ministrul Sănătății, Vasile Cepoi, la inaugurarea noului aparat medical de zbor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe