Prima pagină » Știri » Ioan Rus: Au fost făcute patru dosare penale în legătură cu referendumul

Ioan Rus: Au fost făcute patru dosare penale în legătură cu referendumul

Ioan Rus: Au fost făcute patru dosare penale în legătură cu referendumul
Patru dosare penale care au în vedere infracțiuni privind împiedicarea dreptului de vot sau promisiunea de oferire de bani pentru vot.au fost întocmite până în prezent, a declarat, miercuri, ministrul Administrației și Internelor (MAI), Ioan Rus

Patru dosare penale care au în vedere infracțiuni privind împiedicarea dreptului de vot sau promisiunea de oferire de bani pentru vot.au fost întocmite până în prezent, a declarat, miercuri, ministrul Administrației și Internelor (MAI), Ioan Rus.

„Până în acest moment, avem patru dosare penale, în urma cercetărilor efectuate. Au fost semnalate 30 de incidente, la 21 dintre acestea fiind finalizată cercetarea. Cele mai multe incidente s-au produs în mediul urban, inclusiv în București, unde au fost 12 incidente”, a spus, miercuri, ministrul Rus, la ședința Comisiei de Transparență pentru Organizarea Referendumului, la care au participat și reprezentanți ai mai multor organizații neguvernamentale.

Ministrul Administrației și Internelor a precizat că în fiecare județ al țării au fost trimiși ofițeri ai Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR), care supervizează activitatea inspectoratelor de poliție județene.

Cu același prilej, Rus a reamintit că, la alegerile locale din 2012, au fost pentru prima oară arestate persoane pentru infracțiuni privind legea electorală, subliniind că autoritățile nu vor ezita nici acum să aplice legea.

IGPR a anunțat, miercuri, că polițiștii de la Inspectoratul de Poliție al Județului Vaslui verifică în comune din județ dacă reprezentanți ai primăriilor au reținut cărți de identitate ale unor persoane care primesc ajutor social pentru ca acestea să nu poată vota la referendum.

De asemenea, polițiștii de la Inspectoratul de Poliție al Județului Buzău fac verificări în comuna Săpoca, unde sunt suspiciuni că mai mulți localnici ar fi primit bani ca să nu voteze la referendum, dând în schimb, ca garanție, actele de identitate.

Polițiștii din Gorj s-au sesizat din oficiu, marți, și au deschis un dosar penal în care se efectuează cercetări după ce presa a relatat că unor angajați ai unei unități minieri li s-ar fi luat cărțile de identitate de către conducere, pentru a nu putea participa la referendum, potrivit IPJ Gorj.

Verificări similare au avut loc județul Dolj, unde, potrivit oamenilor legii, nu s-au confirmat informațiile potrivit cărora angajaților unei companii din Craiova le-ar fi fost oprite cărțile de identitate, pentru a nu putea vota la referendumul de duminică.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană