Prima pagină » Știri externe » Motivul pentru care un indian a dechis un magazin de haine numit „Hitler”

Motivul pentru care un indian a dechis un magazin de haine numit „Hitler”

Un afacerist indian și-a deschis un magazin de haine numit "Hitler" și, în ciuda scandalului de antisemitism pe care l-a provocat, refuză să schimbe denumirea buticului dacă nu i se vor acoperi costurile de rebranduire, relatează YahooNews.

Un afacerist indian și-a deschis un magazin de haine numit „Hitler” și, în ciuda scandalului de antisemitism pe care l-a provocat, refuză să schimbe denumirea buticului dacă nu i se vor acoperi costurile de rebranduire, relatează Yahoo! News. Ba mai mult, bărbatul spune că nu știa cine era Hitler, în momentul în care a ales numele.

Rajesh Shah a deschis magazinul în urmă cu zece zile, în orașul indian Ahmedabad. În numele „Hitler”, care este foarte vizibil pe fațada magazinului, punctul de pe „i” a fost înlocuit cu o svastică. Comunitatea de evrei din India a criticat această acțiune încă din ziua lansării și a cerut schimbarea denumirii magazinului.

Scuza lui Shah a fost că el nu știa cine a fost și ce a făcut Hitler, numele buticului fiind dat în amintirea bunicului său, care avea această poreclă. Cu toate acestea, proprietarul este dispus să schimbe denumirea, dar numai dacă îi sunt acoperite toate costurile. Potrivit sursei citate, este vorba despre cheltuieli de aproape 2.200 de euro (150.000 de rupii), care includ schimbarea cărților de vizită, logo-ul, bannerul publicitar și brand-ul propriu-zis.

Un scriitor evreu l-a apărat pe proprietarul controversatului magazin și a explicat că, în India, termenul „Hitler” este folosit pentru a descrie persoanele autocrate.

Nu este pentru prima dată când India se confruntă cu un astfel de incident, în urmă cu șase ani fiind inaugurat un restaurant cu numele „Hitler`s Cross”. La vremea respectivă, proprietarul localului a spus că numele „Hitler” i s-a părut atractiv, însă, la scurt timp, l-a schimbat ca urmare a protestelor evreilor din India.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani