Prima pagină » Actualitate » Alexandru Rafila nu exclude candidatura la alegerile prezidențiale din 2024. „L-aș numi pe Ciolacu premier”

Alexandru Rafila nu exclude candidatura la alegerile prezidențiale din 2024. „L-aș numi pe Ciolacu premier”

Alexandru Rafila nu exclude candidatura la alegerile prezidențiale din 2024. „L-aș numi pe Ciolacu premier”
Alexandru Rafila: „Mulți bolnavi nu mai apucă să beneficieze de terapie intensivă” / Sursă Foto: Mediafax Foto

Deputatul PSD Alexandru Rafila a declarat, vineri seară, la Digi24, că nu exclude o candidatură la alegerile prezidențiale din 2024. Întrebat dacă l-ar nominaliza pe liderul PSD, Marcel Ciolacu, ca premier, acesta a spus că nu ar avea “niciun fel de ezitare”.

Despre o posibilă înfruntare cu Ludovic Orban sau Florin Cîțu pentru cea mai înaltă funcție din stat, social-democratul a afirmat că „domnul Orban este un candidat mai greu de combătut decât domnul Cîțu”.

“Sunt pregătit în măsura în care există o echipă completă de persoane care să poată să gestioneze foarte bine domeniile care sunt sensibile în acest moment, pentru că, în mod evident, nu doar Sănătatea și Educația contează – două domenii în care am suficiente cunoștințe și poate abilități. Discutăm de domeniul Economic, Financiar, Social.

Cred că PSD are o echipă pregătită. Acceptarea unei astfel de poziții presupune o discuție în interiorul partidului în care lucrurile trebuie asumate și precizate foarte clar, ca să nu există ulterior interpretări.

Nu este o ţintă personală în niciun fel. Pe mine m-a onorat. Încă din iarnă, domnul preşedinte Ciolacu a făcut această nominalizare în ceea ce mă priveşte. Cred că am nevoie în continuare de acumularea unor cunoştinţe, nu numai de natură politică, dar şi în zona economică, financiară. Lucrurile trebuie foarte bine controlate din acest punct de vedere”.

  Totodată, Rafila a precizat că nu-şi doreşte să devină premier.

“Nu am acest obiectiv personal să devin prim-ministru. Nu e o ţintă a carierei mele, dar sigur că o astfel de propunere nu se refuză din start. Trebuie discutată, digerată de mine şi colegii mei. Nu este o responsabilitate mică. Nu-mi doresc să devin un povestitor balcanic, ci un om responsabil şi să-mi asum şi să fac ceea ce spun”, spune Alexandru Rafila.

Social-democratul spune că, dacă ar candida împotriva unui reprezentant al PNL, Ludovic Orban, preşedintele liberalilor, ar fi un candidat mai greu de combătut decât premierul Florin Cîţu.

„Domnul Orban este un candidat mai greu de combătut decât domnul Cîţu. Ceea ce transmite domnul Cîţu, din păcate, sunt foarte multe poveşti greu de crezut şi uşor de demontat. (…) Suntem în situaţia să fim în primul rând responsabili şi abia ulterior populari. Pentru că această popularitate poate să fie de foarte scurtă durată, va veni toamna, sezonul rece, ne vom confrunta cu diverse probleme”.

Acesta spune că l-ar numi premier pe liderul PSD, Marcel Ciolacu.

“Nu aş avea niciun fel de ezitare. E un om dinamic, echilibrat, care ştie să negocieze şi cred că are şi o experienţă suficientă în zona politică încât să poată să gestioneze un guvern. Important nu este doar nominalizarea prim-ministrului, ci nominalizarea unei echipe. Această echipă trebuie să vină cu un program de guvernare care să fie credibil şi aplicabil”, a afirmat Alexandru Rafila.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cel mai PERICULOS pod DIN LUME a devenit o atracție turistică. Unde se află
Digi24
Un polițist local i-a dat cu spray lacrimogen și l-a lovit cu picioarele pe șoferul TIR-ului scăpat de sub control
Cancan.ro
Care sunt singurii 3 Faimoși care au REFUZAT să se întoarcă în Dominicană, la marea finală Survivor 2026
Prosport.ro
Fosta noră a lui Ion Țiriac e din nou în centrul atenției. Ileana Lazariuc e definită de lux şi a semnat contractul
Adevarul
De ce un apartament din 1975 poate fi mai valoros decât unul nou
Mediafax
LOVITURĂ pentru fumători într-o destinație preferată de români! Ce s-a decis
Click
„Nu Ziriac, Ilinca!” Fiicele lui Codin Maticiuc, mesaj emoționant despre unul dintre cele mai importante proiecte caritabile susținute de tatăl lor
Digi24
Panică la Kremlin. Serviciile secrete au oprit camerele de supraveghere din jurul lui Putin
Cancan.ro
Nu a primit 100.000 de euro! Câți bani a încasat Gabi Tamaș, de fapt, pentru că a câștigat Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
S-a aflat cine era doctorul rezident găsit mort în baia Spitalului Floreasca. Alexandru a lăsat în urmă o soție de profesie medic și doi copii minori
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Inventatorul Adrian Roșca a realizat o mașină care poate să ajungă la 300 km/h în doar o secundă. Teoretic!
Descopera.ro
Plantele „vorbesc” între ele? Ce au descoperit cercetătorii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Descopera.ro
Masa lipsă din Calea Lactee ar putea fi ascunsă într-un roi de comete interstelare